Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Sprzęty z czerwonym serduszkiem pomagają ratować życie

Ze  środków pieniężnych zebranych podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Kociewskie Centrum Zdrowia otrzymało sprzęty medyczne potrzebne do ratowania zdrowia i życia najmniejszych pacjentów. Do tej pory sprzęt trafił m.in. na Oddział Neonatologiczny oraz Pediatryczny.

Lokalizator naczyń krwionośnych, aparat EKG, kardiomonitor, pulsoksymetr, vapotherm, lampa do fototerapii, bilirubinometr, stanowisko resuscytacyjne, aparat USG, urządzenie służące do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodków, urządzenie do screeningowego badania słuchu u noworodków, pompy strzykawkowe, łóżeczka niemowlęce, fotele dla rodziców – to tylko część sprzętów z długiej listy darowizn Fundacji. Wartość tej pomocy to blisko 650 tys. zł.

Personel Kociewskiego Centrum Zdrowia i sprzęt medyczny

– Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazała do naszego Oddziału aparat EKG, kardiomonitor czyli medyczne urządzenie przeznaczone do ciągłego monitorowania parametrów życiowych pacjenta, posiadające funkcje zapisu na monitorze elektrycznej pracy serca, pomiaru ciśnienia, oddechu, temperatury, tętna i  saturacji  oraz pulsoksymetr pozwalający na nieinwazyjne i bezbolesne pomiary wysycenia krwi tlenem przy wykorzystaniu czujnika zakładanego na palec pacjenta – wyjaśnia lek. Andrzej Rewieński, Kierownik Oddziału Pediatrycznego.

Dodatkowo na Oddział trafił tzw. skaner żył, który budzi spore zainteresowanie wśród małych pacjentów. Lokalizator naczyń krwionośnych, bo tak brzmi fachowa nazwa tego sprzętu,  to bezpieczne, przenośne i podręczne urządzenie (trzymane w ręce lub na statywie) do iluminacji naczyniowej, umożliwiające zlokalizowanie żył powierzchniowych.

Dłoń z czerwonym obrazem wyświetlanym na niej przez skaner żył

Z kolei Oddział Neonatologiczny wzbogacił się m.in. w vapotherm. – Jest to urządzenie z zastosowaniem nowoczesnej technologii i służy do nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków, wcześniaków i niemowląt. Aparat jest szczególnie polecany dla oddziałów o I stopniu referencji (takim jak nasz Oddział) jako terapia początkowa u noworodków z zaburzeniami oddechu, bezdechami, zapaleniami płuc oraz w innych sytuacjach klinicznych. Bardzo cieszymy się z tego aparatu, kolejnego urządzenia przekazanego przez WOŚP dla naszego Oddziału – podkreśla lek. Henryka Bona, Kierownik Oddziału Neonatologicznego.

Sprzęt medyczny z naklejką wskazującą ufundowanie przez WOŚP

Władze szpitala nie kryją, że pomoc, jaką placówka otrzymuje od Fundacji WOŚP jest znacząca i potrzebna.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni Fundacji za przekazanie jak zawsze najwyższej jakości urządzeń medycznych, dzięki którym będziemy w stanie zapewnić jeszcze lepszą opiekę medyczną – przyznaje Adam Magiełka, Prezes Zarządu Kociewskiego Centrum Zdrowia.