Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Rozmawiali o kulturze na Kociewiu

W dniach 19 – 20 października w Hotelu „Wrota Kaszub” odbyła się konferencja przeznaczona kulturze na Kociewiu. Przedstawiciele instytucji kulturalnych spotkali się, by porozmawiać o kulturze Kociewia oraz swoich działaniach na terenach gmin powiatu starogardzkiego i nie tylko.

W konferencji udział wzięli, starosta Kazimierz Chyła oraz członek Zarządu Wioleta Strzemkowska-Konkolewska.

Oficjalne rozpoczęcie obrad otworzył Starosta Starogardzki oraz Prezes Zarządu LOT Kociewie Kazimierz Chyła, który przywitał wszystkich uczestników i wyraził ogromne zadowolenie, że wspólnie będziemy dyskutować o łagodnej krainie jaką jest teren Kociewia.

Kazimierz Chyła wita przybyłych uczestników konferencji.

Cały dzień przeplatał się wieloma wątkami dotyczącymi kultury na terenie Powiatu Starogardzkiego. Mogliśmy wysłuchać jak tworzy się kulturę w trudnych dla kultury czasach w Pruszczu Gdańskim, Kwidzynie oraz Morzeszczynie.

Piotr Pułkowski, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim.
od lewej: Berenika Gliniecka, właścicielka bloga „Pracownia Osobowości”, Anna Zagłoba-Góralska, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Starogardzie Gdańskim oraz Magdalena Cholewa, dyrektor Grodziska Owidz.

Jak tworzyć kulturę w trudnych dla kultury czasach? Wysłuchaliśmy kilkoro prelegentów z poszczególnych jednostek:

  • Piotr Pułkowski – Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim
  • Waldemar Duddek – Kierownik ds. Kultury, Organizacji Imprez oraz Promocji i Rekonstrukcji Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim
  • Ewa Nowogrodzka – dyrektor Kwidzyńskiego Centrum Kultury
  • Agnieszka Strzelczyk – Humienny – Promocja i Organizacja Imprez z Kwidzyńskiego Centrum Kultury
  • Damian Domański – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Morzeszczynie

Dyrektorzy, kierownicy oraz pracownicy kultury mogli podczas konferencji zastanowić się nad pojęciem szczęścia oraz swojej wewnętrznej motywacji do pracy i działania. Podczas spotkania Pani Berenika Gliniecka, właścicielka bloga „Pracownia Osobowości” oraz trener umiejętności psychologicznych przybliżyła uczestnikom temat motywacji, co zrobić żeby chciało nam się bardziej.

Berenika Gliniecka – trener umiejętności psychologicznych.

Turystyka i kultura jako wspólny cel.

Ten temat przybliżył nam Piotr Kończewski, dyrektor Biura Lokalnej Organizacji turystycznej „Kociewie”. Uczestnicy podyskutowali o propozycji programowej LOT-u oraz zamiarach promocji terenu Kociewia na terenie całej Polski.

Piotr Kończewski, dyrektor biura LOT „Kociewie”

Kociewie na dzień powszedni i od święta.

Podsumowanie Święta Kociewia 2021, Światowy Dzień Kociewia 2022 oraz inne imprezy, które planowane są przez Wydział Polityki Społecznej, Kultury, Sportu i Promocji Regionu zostały przedstawione przez zastępcę naczelnika Stefana Galińskiego. Rozwinęła się dyskusja o sposobie tych imprez oraz propozycji wspólnych przedsięwzięć. Podczas ostatniego bloku konferencji poruszono tematy stanu kultury w 2020 roku, konkursach grantowych i inicjatywach lokalnych, a także o współpracy powiatu z samorządami gminnymi w zakresie zachowania dziedzictwa kulturowego na przykładzie prac konserwatorskich przy odbudowie kościoła w Kasparusie.