gtag('config', 'G-NTM41KBQYY'); Rok Harcerstwa Starogardzkiego - Powiat Starogardzki oficjalny serwis informacyjny - Powiat Starogardzki oficjalny serwis informacyjny

Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Rok Harcerstwa Starogardzkiego

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Starogardzkiego dla upamiętnienia 100. rocznicy powstania drużyny harcerskiej w Starogardzie Gdańskim radni ustanowili rok 2021 „Rokiem Harcerstwa Starogardzkiego”. Uchwała została podjęta jednogłośnie. 

Rok 2021 to ważny rok dla dziejów harcerstwa w Starogardzie Gdańskim oraz w powiecie starogardzkim. Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Starogardzie Gdańskim im. Generała Józefa Wybickiego obchodzić będzie 100. rocznicę powstania pierwszej drużyny harcerskiej w Starogardzie Gdańskim. Jest to ciekawy obraz dziejów miasta oraz powiatu.  

Czarno-biała fotografia harcerki przed namiotem

Pierwsza drużyna harcerska powstała 14 kwietnia 1921 roku przy starogardzkim gimnazjum i nosiła imię Tadeusza Kościuszki. W kolejnych latach powstały następne: w 1922 roku II Drużyna im ks. Józefa Poniatowskiego, a w 1923 roku III im. Jana III Sobieskiego. Początkowo drużyny podlegały bezpośrednio Pomorskiej Chorągwi Harcerzy w Toruniu i współpracowały z drużynami w Kościerzynie i Kartuzach. W 1924 roku Komenda Chorągwi Pomorskiej zdecydowała o powołaniu w Starogardzie Gd. Hufca Harcerzy obejmującego drużyny w powiatach: starogardzkim, tczewskim, gniewskim i częściowo kościerskim. W lipcu 1924 roku harcerze starogardzcy wzięli udział w I Narodowym Zlocie Harcerskim w Warszawie.

Od samego początku Hufiec bardzo prężnie działał, bowiem w maju 1931 roku liczył już 18 drużyn w: Starogardzie, Tczewie, Pelplinie, Gniewie, Skarszewach, Kocborowie, Skórczu, Lubichowie, Opaleniu i Nowem. Równolegle do drużyn męskich, jednak nieco później, bo od 1923 roku za sprawą Heleny Żukotyńskiej rozwinęły się w Starogardzie drużyny żeńskie. W tym samym roku Helena Żukotyńska, Helena Danielewiczówna i przedstawiciele starogardzkiego harcerstwa męskiego wzięli udział w zlocie Hufca Kościerskiego. Następnie powstał Harcerski Klub Sportowy (z którego wywodzi się SKS). Męska III Drużyna przekształciła się w żeglarską i wybudowała stanicę wodną w parku nad Wierzycą, poświęconą i oddaną do użytku 14 maja 1933 roku.

W okresie II wojny światowej harcerze uczestniczyli w powołaniu w 1941 roku tajnej organizacji „Jaszczurka”, harcerki zaś brały udział w tajnym nauczaniu. Harcerze współpracowali z Gryfem Pomorskim, Armią Krajową i działali w Szarych Szeregach. W Starogardzie działały dwa zastępy, które między innymi pomagały jeńcom wojennym oraz dokumentowały zbrodnie w Lesie Szpęgawskim. Podczas wojny zginęło ponad trzydziestu starogardzkich harcerzy. Hufiec Harcerzy wznowił swoją działalność 25 maja 1945 r. w ramach Gdańsko-Morskiej Chorągwi Harcerzy, a Hufiec Harcerek nieco później, bo 2 czerwca 1945 r. w składzie Morskiej Chorągwi Harcerek. Na Zlocie Hufca Harcerzy, który odbył się 17 czerwca 1945 roku, stanęło 435 druhów zorganizowanych w pięciu drużynach męskich, dziesięciu wiejskich oraz dwóch gromadach zuchowych. 27 kwietnia 1947 roku został otwarty Dom Harcerza.

Z okazji 750-lecia Starogardu Gdańskiego 26 czerwca 1948 roku odbył się Zlot Harcerstwa. W 1949 roku w okresie stalinowskim nastąpiło połączenie hufców, a w 1950 włączenie do Związku Młodzieży Polskiej jako Organizacja Harcerska, czyli de facto likwidacja ZHP. Na koniec 1956 r., Komenda Powiatowa OHPL przekształciła się w Komendę Hufca. W grudniu Antoni Górski w oparciu o członków koła PTTK reaktywował 2 Starogardzką Drużynę Harcerzy liczącą 24 członków. Powstały kolejne drużyny harcerskie. W marcu 1957 roku kilkunastu starogardzkich harcerzy uczestniczyło w kursie drużynowych w Dolinie Chochołowskiej oraz w kursach w Gdyni, Gdańsku i Tczewie. 17 kwietnia 1957 roku w Starogardzie Gdańskim zapłonęło ponownie ognisko harcerskie. W czerwcu 1958 roku odbyło się na rynku wręczenie sztandaru dla Hufca. W 1960 roku 150 harcerek, 226 harcerzy i 44 zuchów wzięło udział w jubileuszowym zlocie nad jeziorem Jeziorak. 13 maja 1961 roku nastąpiło otwarcie Stanicy Harcerskiej w Parku. W lipcu 1962 roku starogardzcy harcerze uczestniczyli w Zlocie Chorągwi w Gdańsku, gdzie w ogólnym współzawodnictwie zajęli drugie miejsce. W styczniu 1966 roku przeniesiono siedzibę Komendy Hufca do Stanicy. Lata 60. to okres rozwoju szczepów w oraz nadawanie im imion i sztandarów. 24 września 1967 roku  odsłonięty został w Starogardzie Gdańskim przy ul. Mickiewicza, zaprojektowany przez Tadeusza Kleszczewskiego, Pomnik Poległych i Zamordowanych Harcerzy, aby uczcić starogardzkich harcerzy, którzy zginęli w latach 1939 – 1945.

W drugie tysiąclecie Hufiec ZHP Starogard Gdański wszedł z ok. 200 harcerzami, obejmując większość powiatu starogardzkiego, wyłączywszy dwa gminne hufce: Czarna Woda i Skarszewy. W 2007 roku Komenda Hufca podjęła decyzję o weryfikacji drużyn i skierowaniu młodej kadry na szkolenia instruktorskie.  W chwili obecnej Hufiec ZHP Starogard Gdański to 15 drużyn w Starogardzie, Skarszewach, Rokocinie, Pogódkach, to ponad 310 zuchów, harcerzy i instruktorów.

Mając na uwadze powyższe, jesteśmy przekonani że ustanowienie w Powiecie Starogardzkim roku 2021 „Rokiem Harcerstwa Starogardzkiego” pozwoli na propagowanie walorów, ideałów, zasad oraz wartości, co będzie początkiem ważnego i długotrwałego procesu. W celu podkreślenia rangi 100. rocznicy powstania pierwszej drużyny harcerskiej w Starogardzie Gd. i znaczenia harcerstwa na terenie powiatu starogardzkiego warto w ten szczególny sposób upamiętnić wydarzenia, nie tylko dla rzeszy harcerzy, ale również ich rodzin. To wyjątkowy moment, aby przekazać istotne przesłanie dla mieszkańców powiatu starogardzkiego, z którego jasno wynika jak szczególną rolę pełnili i nadal pełnią harcerze. Ustanowienie roku 2021 „Rokiem Harcerstwa Starogardzkiego” będzie również doskonałą okazją do propagowania idei harcerstwa jako wspaniałej szkoły życia i wychowania, poszanowania tradycji oraz ideałów harcerskich, które są niezmienne – służba Bogu, Ojczyźnie i bliźnim. Idee te można propagować poprzez organizację w całym roku 2021 wydarzeń o charakterze edukacyjnym, historycznym i kulturalnym.

Rada powiatu w trakcie głosowania

Rada Powiatu Starogardzkiego, przekonana o szczególnym znaczeniu 100. rocznicy powstania pierwszej drużyny harcerskiej w Starogardzie Gdańskim, ustanawiła rok 2021 „Rokiem Harcerstwa Starogardzkiego”.  Uchwała została podjęta jednogłośnie. 

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Komendy Hufca ZHP w Starogardzie Gdańskim.