Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Relikwie w kaplicy Aresztu Śledczego

Starosta Kazimierz Chyła wziął udział w ważnych uroczystościach. Mowa o obchodach 30. rocznicy poświęcenia kaplicy w tutejszym Areszcie Śledczym oraz 20. rocznicy nadania sztandaru połączonych z uroczystym wprowadzeniem Relikwii Św. Rafała Kalinowskiego.

Uroczystości zorganizowane przez Areszt Śledczy dotyczyły ważnych rocznic oraz relikwii Św. Rafała Kalinowskiego.

Relikwie zostały otrzymane z krakowskiej prowincji zakonu Karmelitów Bosych i umieszczone w krzyżu spoczywającym w wielbiących dłoniach.

Obchody rozpoczęły się od uroczystości w kameralnym gronie w kaplicy pw. św. Rafała Kalinowskiego, która znajduje się w starogardzkim areszcie.

Relikwie znajdują się w kaplicy Aresztu Śledczego w Starogardzie. Fot. ze zbiorów Aresztu

Następnie w kościele pw. Św. Katarzyny odprawiona została msza św., a obchody zakończyło wręczenie odznaczeń resortowych i awansów na wyższe stopnie. Właśnie podczas tej części uroczystości była mowa o tożsamości, przyjaźni, zasadach, szacunku do munduru, rzetelności i uczciwości. Zgromadzeni goście, wśród których nie brakowało przedstawicieli samorządów, służb mundurowych, stowarzyszeń i lokalnego biznesu, przekazali słowa uznania dla codziennej trudnej służby.

  • Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że jednym ze znaków suwerennego Państwa – obok godła – jest sztandar. Podczas bitew i wojen, jako symbol wierności i honoru, był szczególnie chroniony i otaczany doborowymi żołnierzami. Dzisiaj jego znaczenie jest podobne. Sztandar jest symbolem więzi, która łączy ludzi. Motywuje do działania i napełnia poczuciem dumy, dodając sił do pokonywania kolejnych przeszkód. Nadanie sztandaru było wyrazem podziękowania dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Aresztu Śledczego w  Starogardzie Gd. za pracę na rzecz bezpieczeństwa Państwa – podkreślił starosta Kazimierz Chyła.
Starosta Kazimierz Chyła w imieniu Zarządu Powiatu wyraził uznanie dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej.

Starosta podziękował za zaangażowanie i sumienne wykonywanie obowiązków służbowych. Zwrócił również uwagę na profesjonalizm funkcjonariuszy oraz oddanie tak trudnej i specyficznej służbie, jaką jest szeroko rozumiana praca z osobami pozbawianymi wolności. Starosta Kazimierz Chyła w imieniu Zarządu Powiatu na ręce dyrektora Aresztu Śledczego ppłk Ireneusza Łepkowskiego przekazał gratulacje dla wszystkich funkcjonariuszy oraz życzył dużo zdrowia.