Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Pudełko na wagę życia

Z pewnością nie jest to stwierdzenie na wyrost! Niewielkie pudełko znajdujące się w lodówce może uratować życie i zdrowie każdego z nas.

W środę, 10 maja wspólnie z Kociewskim Centrum Zdrowia przeprowadziliśmy akcję profilaktyczno-edukacyjną. Na czym ona polegała? Po pierwsze – każda z osób, która odwiedziła plac przed Starostwem Powiatowym, mogła otrzymać pudełko życia. W pudełku znajduje się karta informacyjna, którą należy wypełnić. Znajdują się w niej wszystkie ważne dane dotyczące danej osoby: na co choruje, jakie bierze leki, czy jest na coś uczulona.

Kartę, po wypełnieniu, należy umieścić w pudełku, a pudełko włożyć do… lodówki! Na lodówkę trzeba nakleić specjalną naklejkę, że znajduje się w niej pudełko życia. Dlaczego akurat tam? Lodówka jest w każdym domu, a w razie zasłabnięcia, czy nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy będzie potrzebna pomoc, to ratownicy medyczni, którzy przyjadą na wezwanie, będą mogli dowiedzieć się z pudełka życia najistotniejszych informacji o zdrowiu pacjenta. Takie dane mogą skrócić czas działania służb medycznych.

W środę – oprócz pudełka życia – można było sprawdzić poziom cukru oraz zmierzyć ciśnienie. Mamy nadzieję, że wszystkie wyniki były przynajmniej w normie.

Ponadto można było odświeżyć sobie wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a wszystko dzięki pomysłodawcom akcji Młodzi na ratunek.

Dodatkowo – co szczególnie istotne – w ramach współpracy z Centrum Zdrowia Psychicznego, które od niedawna działa w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim i pomaga pacjentom od 18. roku życia, można było porozmawiać z psychologami, psychoterapeutami, czy zasięgnąć informacji o funkcjonowaniu CZP.