Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Program Erasmus+ w Ekonomiku

Młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim od kilku lat wyjeżdża na zagraniczne praktyki zawodowe i spotkania z rówieśnikami z innych krajów. Uczniowie doskonalą umiejętności językowe w zakresie języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego, pokonują bariery, poznają nowych ludzi i nowe kultury, a przez to umacniają się w przekonaniu, że warto się uczyć.

Od 31 maja do 2 czerwca w starogardzkim Ekonomiku 22 uczniów i 8 nauczyciele z trzech krajów partnerskich: Norwegii, Hiszpanii i Niemiec wspólnie z uczniami i nauczycielami ZSE realizowało zadania związane z projektem „Nauka języków obcych poprzez Blended Learning”. Spotkanie w międzynarodowym gronie rozpoczął dyrektor szkoły, pan Tadeusz Burczyk i koordynatorka projektu, pani Ewa Balcerzak. Gospodarze zaproponowali bardzo bogaty program, w tym naukę podstawowych zwrotów w języku polskim. Prowadząca zajęcia, pani Alicji Günther, w interesujący sposób przekazała, informacje o polskich zwyczajach, potrawach, miejscach, które warto odwiedzić, a na zakończenie zajęć zaprosiła do spróbowania polskich słodyczy. Z wykorzystaniem metod aktywizujących odbyła się lekcja hiszpańskiego, poprowadzona przez panią Sandrę Marrero-Miszker i niemieckiego przez panią Małgorzatę Świeczkowską. W plan projektu wpisana została praca z programem edukacyjnym Alice, służącym do programowania animacji komputerowych. Pod opieką pani Małgorzaty Dietrich, uczącej przedmiotów informatycznych, uczniowie pracowali w międzynarodowych grupach, których zadaniem było stworzenie prostego programu generującego grafikę 3D przedstawiającą pomysł na naukę języka obcego: hiszpańskiego, niemieckiego, angielskiego i polskiego. Praca z programem wzbudziła duże zainteresowanie. Była okazją do wspólnej zabawy i nauki języka obcego.

Dodatkową inspiracją do zaangażowania się w programowanie było zaprezentowanie przez uczniów klasy drugiej automatyk humanoidalnego robota, który posiada funkcję rozpoznawania twarzy i mowy, odpowiada na pytania, wykonuje podstawowe działania matematyczne i wyszukuje informacje w Internecie. Projekt ten otrzymał główną nagrodę w konkursie „Razem do Zawodu”. Cała grupa projektowa wzięła udział w wycieczkach do Gdańska i Malborka. W grodzie Neptuna zwiedzającym ukazały się najbardziej charakterystyczne miejsca: Muzeum Poczty Polskiej, Ratusz Staromiejski, Złotą Bramę, Ratusz Miejski, Długi Targ z Fontanną Neptuna. Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem Muzeum II Wojny Światowej. Natomiast wyjazd do Malborka odbył się w godzinach wieczornych, uczestnicy wycieczki zwiedzili zamek wzniesiony przez Krzyżaków. Okazją do poznania naszego miasta był udział w grze miejskiej przygotowanej przez pracowników Muzeum Ziemi Kociewskiej. Integrację zapewniła również wspólna gra w kręgle, bilarda czy paintballa.

-Cele projektowe, jakimi były współpraca i rozwijanie kompetencji kluczowych, zwłaszcza komunikacja w języku obcym i próby nauki kolejnego języka – hiszpańskiego i niemieckiego, doskonalenie umiejętności IT, budowanie wspólnych mostów przyjaźni między społecznościami oraz poznanie nowych miejsc zostały osiągnięte. Mamy świadomość, że działania podejmowane w naszej szkole w ramach programów unijnych Erasmus+ są wizytówką Zespołu Szkół Ekonomicznych –podkreśla Ewa Balcerzak – koordynator projektu.