Pracodawco! Przyjmij ucznia na staż lub praktykę

Powiat Starogardzki poszukuje pracodawców chętnych do przyjęcia ucznia na praktykę zawodową lub staż zawodowy, organizowany w ramach projektu pn. „Wybieram przyszłość zawodową – podniesienie jakości szkolnictwa  zawodowego w Powiecie Starogardzkim” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zespół Szkół Ekonomicznych:

• technik logistyk – staż – 14 uczniów
  • technik programista – staż – 1 uczeń

Technikum im. Gen Józefa Hallera w Owidzu:

• technik elektronik – staż – 1 uczeń
  • technik informatyk – staż – 2 uczniów

Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Bolesławowie:

• technik hodowca koni – staż – 2 uczniów
  • technik rolnik – staż – 7 uczniów
  • technik architektury krajobrazu – staż – 1 uczeń
  • technik weterynarii – staż – 6 uczniów

Zespół Szkół Zawodowych im mjr H. Dobrzańskiego w Starogardzie Gdańskim:

• technik mechanik – staż – 9 uczniów
  • mechanik pojazdów samochodowych – praktyka – 6 uczniów

Organizacja praktyk zawodowych/staży zawodowych:

1. Praktyki zawodowe/staże zawodowe realizowane będą zgodnie z obowiązującymi programami praktyk/staży odrębnymi do każdego zawodu (stanowiącymi załączniki do niniejszego ogłoszenia), które będą następnie zindywidualizowane w trakcie realizacji praktyki/stażu u każdego pracodawcy.
  2. Dopuszcza się możliwość dokonywania zmian w programach praktyk/staży, aby dopasować program do wymagań zakładu pracy.
  3. Liczba godzin dla każdej praktyki/stażu wynosi 150 h.
  4. Termin realizacji: kwiecień – listopad 2021 r.
  5. Praktyki/staże odbywać się będą w dni wolne od nauki, po szkole i w weekendy  , zgodnie z godzinami pracy przyjętymi u danego pracodawcy, między godziną 6.00 a 22.00.
  6. Liczba godzin pracy w ciągu dnia nie może przekroczyć  8 w ciągu dnia pracy (TYGODNIOWO MAKSYMALNIE 40 H) , 7 w przypadku osoby niepełnosprawnej, a 6 w przypadku osób poniżej 16 roku życia.

Obowiązki pracodawcy:

1. zapewnienie odpowiedniego stanowiska pracy Uczestnikowi, wyposażonego w niezbędne sprzęty, narzędzia i zaplecze techniczne,
  2. przeszkolenie Ucznia na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie BHP, przepisów przeciwpożarowych oraz zapoznaje go z obowiązującym regulaminem pracy na stanowisku, którego dotyczy praktyka/staż,
  3. nadzór nad przebiegiem praktyki/stażu,
  4. wydanie Uczestnikowi – niezwłocznie po zakończeniu praktyki/stażu – dokumentu potwierdzającego odbycie praktyki/stażu
  5. przydzielenie praktykantowi/stażyście opiekuna. Na jednego opiekuna nie może przypadać jednocześnie więcej niż 6 praktykantów/stażystów. Do zadań opiekuna praktykanta/stażysty należy w szczególności określenie celu i programu praktyki/stażu (we współpracy z Asystentem Szkolnym), nadzór nad prawidłową realizacją i harmonogramem praktyki/stażu oraz udzielanie Uczestnikom informacji zwrotnej w trakcie realizacji praktyki/stażu oraz po jej/jego zakończeniu. Z racji wypełniania dodatkowych obowiązków Opiekunowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości do 10% jego pensji zasadniczej za realizację 150 godzin praktyki/stażu – na jednego opiekuna nie może przypadać jednocześnie więcej niż 6 Uczestników.
  6. Pracodawca może wystąpić z wnioskiem o refundację dodatku do wynagrodzenia opiekuna praktykanta/stażysty w kwocie maksymalnie 500 zł. UWAGA: W przypadku opiekuna praktykanta/stażysty, który w tym samym czasie ma 2-6 praktykantów/stażystów refundacja dodatku do wynagrodzenia przysługuje jednorazowo.
  7. W kwocie refundacji zawiera się kwota brutto dodatku oraz wszystkie opłacone przez Podmiot przyjmujący składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, stanowiące koszt Pracodawcy, w wysokości wynikającej wyłącznie z przyznanego dodatku.

Pracodawcy chcący przyjąć uczniów na staże i praktyki proszeni są o złożenie wypełnionego druku Formularza Zgłoszeniowego Stażu/Praktyki w siedzibie Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, ul. Kościuszki 17, 83-200 Starogard Gdański, na parterze w puncie informacyjnym (pok. 09).

Szczegółowe informacje oraz wzory dokumentów znajdują się w Regulaminie udziału
w praktykach zawodowych/stażach zawodowych w ramach projektu „Wybieram przyszłość zawodową – podniesienie jakości szkolnictwa  zawodowego w Powiecie Starogardzkim”
W razie pytań prosimy o kontakt z Wydziałem Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich, tel. 58 767 35 78, e-mail: fundusze@powiatstarogard.pl