Postępy na placu budowy w Owidzu

W ostatnim kwartale 2022 roku ma być gotowa placówka opiekuńczo-wychowawcza w Owidzu. Jak obecnie wygląda plac budowy?

Roboty budowlane realizowane są zgodnie z harmonogramem. Na początku roku geodeta wytyczył obiekt, a następnie na placu budowy pojawiły się koparki.

Prace na placu budowy zaczęły się na początku roku.

Wykonane zostały już podkłady betonowe, obecnie trwa montaż szalunków i zbrojenia, a także betonowanie ław. Przypomnijmy. Już w ubiegłym roku władze Powiatu Starogardzkiego podjęły decyzję o budowie placówki opiekuńczo-wychowawczej w Owidzu. Jeszcze przed końcem roku wyłoniony został wykonawca tego przedsięwzięcia – Przedsiębiorstwo Handlowe “Stella” Andrzej Stella ze Starogardu Gdańskiego. Nadzór inwestorski nad robotami pełni przedsiębiorstwo Inwestycje Budowlane „MARKON” Mariusz Konieczka, a dokumentację techniczną opracowała firma Archika Pracownia Architektoniczna Karol Szykowny.

Obecnie prowadzone są roboty ziemne.

– Jest to bardzo potrzebne, ale też ambitne zadanie – podkreśla wicestarosta Patryk Gabriel.

Placówka w Owidzu ma zapewnić całodobową opiekę i wychowanie dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodziców. Jej celem jest również podejmowanie działań w kwestiach powrotu dziecka do rodziny, umieszczenia w rodzinnej opiece zastępczej lub przysposobienia. W ramach inwestycji powstanie budynek mieszkalny parterowy o powierzchni użytkowej ok. 290 m kw. W strefie administracyjno-socjalnej wydzielono wejście główne z wiatrołapem, korytarz zapewniający dostęp do salonu z aneksem kuchennym, pomieszczeń sanitarnych, pralni, pomieszczenia na sprzęt porządkowy, pokoju gościnnego, pokoju opiekuna, pokoju dyrektora i pomieszczenia technicznego. W strefie mieszkalnej dla dzieci znajduje się sześć pokoi z dwiema łazienkami dostępnymi z korytarza.

Budynek, jak i dostęp do budynku, zostanie dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Źródłem ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania w budynku będzie pompa ciepła. Na obiekcie zostanie również zamontowana instalacja fotowoltaiczna.

Łączna wartość inwestycji wynosi ponad 2,2 mln zł.

To ważna inwestycja

– Zależy nam na zbudowaniu placówki, w której bezpieczny dom znajdzie 14 dzieci. Obiekt zostanie przystosowany na potrzeby pełnienia instytucjonalnej pieczy zastępczej. Rolą systemu pieczy zastępczej jest zapewnienie dziecku bezpiecznego środowiska wychowawczego respektującego jego prawa.

Kazimierz Chyła, starosta starogardzki
Tak według projektu ma wyglądać budynek.