Pomorscy samorządowcy o współpracy i integracji

Współpraca kluczem do sukcesu – tak krótko można skwitować wyjątkowe spotkanie noworoczne pomorskich samorządowców, którego inicjatorem był Zarząd Powiatu Starogardzkiego. Jednym z punktów spotkania było wystąpienie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Reprezentacja zarządu powiatu stojąca za mównicą, przy mikrofonie starosta

– To spotkanie ma łączyć samorządowców do wspólnego działania i wspólnej obrony najważniejszych wartości – zaznacza starosta starogardzki Kazimierz Chyła. – Wspólnie stanowimy dużą siłę i chciałbym, aby wszyscy wyjechali ze Starogardu wzmocnieni wspólnym duchem. Pomorscy samorządowcy są wspaniali, a dziś możemy ich gościć, co jest dla mnie ogromnym zaszczytem. To spotkanie ma służyć naszej integracji, żeby nasza siła rosła. Wszyscy mamy obowiązek służyć demokratycznemu społeczeństwu.

Lista przybyłych na zaproszenie Zarządu Powiatu Starogardzkiego gości rzeczywiście robiła ogromne wrażenie – od samorządowców z całego Pomorza poprzez parlamentarzystów z regionu.

– Dla mnie coś, o czym często mówię, czyli budowanie wspólnoty lokalnej, jest także oparte na więziach samorządowych – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Cieszę się bardzo, że u progu nowego, 2020 roku możemy o tym porozmawiać. Rok 2020 to przecież 30-lecie istnienia samorządu w Polsce.

Aleksandra Dulkiewicz w swoim wystąpieniu przypomniała, że niebawem minie rok odkąd jest prezydentem Gdańska.

– Czuję, że zaprosiliście mnie na spotkanie, jako szefa Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, ale też pewnie jako prezydenta stolicy naszego województwa – zwróciła się do zebranych Aleksandra Dulkiewicz. – W takiej roli występuję po raz pierwszy przed tyloma samorządowcami. Obecnie są takie czasy, że potrzebna jest nasza integracja wokół tego, co jest dla nas ważne. Moje serce przepełnia przede wszystkim wdzięczność za wasze wsparcie. Okazaliście je bardzo mocno podczas całego roku. Od tragicznego stycznia 2019 r., kiedy zginął Paweł. W czasie uroczystości 4 czerwca, czyli 30. rocznicy, gdy rozpoczęły się w Polsce zmiany, również z nami byliście. Mogliśmy na was liczyć. Szczególnie wdzięczna jestem za waszą pracę i współpracę podczas tworzenia 21 Tez Samorządowych.

Wyzwań jest dużo, dlatego też wielka odpowiedzialność spoczywa po stronie samorządowców.

– Naszym wspólnym celem jest jak najlepsze reprezentowanie wspólnot samorządowych – mówi Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Jesteśmy ludźmi obdarzonymi zaufaniem przez mieszkańców, dlatego naturalną rzeczą jest to, że chcemy ze sobą rozmawiać dla dobra tych mieszkańców.

– Musimy nie tylko zajmować się rozwiązywaniem najpilniejszych kwestii, ale również patrzeć na to, co się dzieje obecnie w naszym kraju – przyznaje Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

W nowym projekcie jest ogromny potencjał, co zauważyli zaproszeni goście, jak też pomysłodawcy spotkania. – Kiedy pomyślimy sobie, że 2-3 godziny jazdy samochodem dzielą nas od jednej granicy województwa do drugiej, to okazuje się, że nie zawsze korzystamy z własnych doświadczeń i z tego, że mamy taki potencjał samorządowy na Pomorzu – podkreśla wicestarosta starogardzki Patryk Gabriel. – Chcemy to zmienić. Mam nadzieję, że takie spotkania staną się nową, kociewską, pomorską tradycją, którą zapoczątkowaliśmy w stulecie powrotu stolicy Kociewia do macierzy.

Spotkanie okazało się znakomitym forum do wymiany poglądów. – Nadarzyła się wspaniała okazja do tego, aby zorganizować i to nie koniecznie w metropolii, a właśnie w Starogardzie Gdańskim pomorskie spotkanie samorządowców – mówi Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, członek Zarządu Powiatu. –   To niebywała okazja, aby nowo wybrani samorządowcy z terenu całego województwa mieli możliwość do poznania się, do zintegrowania, podyskutowania o problemach, które w samorządach mamy.

Jednym z celów spotkania była także promocja Kociewia, jego walorów, gościnności i kultury. Wieczór umilił swoim występem genialny zespół 5/6, który niedawno wydał swoją płytę „Nieoblicza”.