Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Panie z Grabowa wygrały turniej wojewódzki

Już po raz XVI zorganizowano wojewódzki finał Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich. W hali widowiskowo sportowej przy SP nr 2 w Żukowie spotkały się kagiewuszki z 11 powiatów, rywalizując m.in. w konkurencjach kulinarnych, scence kabaretowej, a nawet poprzez wyjątkowe kreacje modowe. Najlepsze okazały się panie z KGW Grabowo (gmina Bobowo). 

Zwyciężczynie XVI wojewódzkiego finału Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich

/Fot. Radio Głos/

W niedzielę żukowska hala widowisko-sportowa gościła uczestników wyjątkowej rywalizacji – XVI Wojewódzkiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich. W pomorskim finale wzięły udział panie z KGW z 11 powiatów: wejherowskiego, starogardzkiego, nowodworskiego, lęborskiego, bytowskiego, kwidzyńskiego, tczewskiego, sztumskiego, kościerskiego oraz człuchowskiego.

Kagiewuszki zmierzyły się w konkurencjach kulinarnych, a także artystycznych. W poszczególnych kategoriach musiały pokazać zarówno pomysłowość, talent, a także znajomość historii i tradycji. Wszystko zaś oceniało wykwalifikowane jury, któremu przewodniczył Piotr Hałuszczak, prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku. Zmaganiom przyglądali się też przedstawiciele pomorskich samorządów oraz kandydaci i posłowie do Europarlamentu, w tym: Magdalena Adamowicz, Anna Fotyga, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Stanisław Lamczyk czy Ryszard Zarudzki. Nie mogło też zabraknąć gospodarza niedzielnego turnieju – Wojciecha Kankowskiego, burmistrza Żukowa.

Uczestniczki XVI wojewódzkiego finału Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich odbierające nagrody

– Jest mi niezmiernie miło, że w tym małym mieście, ale jednak mieście z wielkim sercem, z wielka duszą i historią, możemy Państwa gościć – mówił burmistrz Kankowski, podkreślając też, że de facto wszystkie regiony kulturowe Pomorza, m.in. Kaszuby, Kociewie czy Powiśle, są tutaj reprezentowane. – Mam nadzieję, że to dzisiejsze spotkanie, to dzisiejsze wręcz święto Pomorza (…), umożliwi nam się przekonać, jak piękne jest nasze województwo.

Zmagania same w sobie należały do bardzo wyrównanych. Co prawda w kategoriach Scenka kabaretowa – „Kagiewuszki kandydują” oraz Piosenka z inscenizacją – „O mojej mamie” można było wytypować faworytów, to gdzie jedne KGW zostawały w tyle za rywalkami, panie starały się nadrabiać to w innych konkurencjach. Szczególnie trudne wyzwania przed jurorami pozostawiły kreacje modowe „Otulona kwiatami”, gdzie każda suknia była na swój sposób wyjątkowa i widać było ogrom pracy włożonej w jej stworzenie.

Niemniej zwycięzców trzeba było wybrać. Organizatorzy przygotowali jednak liczne nagrody dla każdego z kół. Specjalne upominki oraz nagrody pieniężne dla swoich reprezentantek ufundowały także niektóre samorządy gminne.

Ostatecznie nagrodę Grand Prix 2019 zabrały ze sobą panie z KGW Grabowo, przedstawicielki powiatu starogardzkiego. Zachwycając właściwie na każdym polu przypieczętowały swoje zwycięstwo w finale wojewódzkim. Obecny na ogłoszeniu wyników Sylwester Patrzykąt, wójt gminy Bobowo, zapewnił też, że w związku ze zdobytym mistrzostwem obiecana chwilę wcześniej nagroda pieniężna dla kagiewuszek zostanie odpowiednio powiększona.

Niedzielne wydarzenie nie ograniczało się przy tym do rywalizacji pomiędzy powiatami. W dużej mierze była to też po prostu impreza dla wszystkich zebranych, pełna tańca, występów lokalnych artystów oraz możliwości skosztowania wyjątkowych potraw, przygotowywanych przez panie z KGW.

Wojewódzki finał Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich odbył się już po raz XVI. Zmagania organizowane były przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a także gminę Żukowo. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Serdecznie gratulujemy paniom z KGW Grabowo!

Wyniki:

Nagroda Grand Prix 2019 – KGW Grabowo

Kategoria produkt tradycyjny – „Śledzie Marynowane w oleju”
I miejsce – KGW Strzepcz
II miejsce – KGW Jazowa

Kategoria tablica – „1918-2018 My Polacy”
I miejsce – KGW Stowarzyszenie „Inspiracja”
II miejsce – KGW Mosty

Kategoria moda – „Otulona kwiatami”
I miejsce – KGW „Malwy” z Sierżna
II miejsce – KGW Mareza

Kategoria scenka kabaretowa – „Kagiewuszki kandydują”
I miejsce – KGW Borkowo
II miejsce – KGW Lipia Góra

Kategoria piosenka z inscenizacją – „O mojej mamie”
I miejsce – KGW Mikołajczanki
II miejsce – KGW Wąglikowice

/info: kartuzy.naszemiasto.pl, fot. Ireneusz Makiła/