Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

O problemach dzieci i młodzieży

Władze Powiatu we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku zorganizowały spotkanie, na którym poruszano bardzo istotne kwestie dotyczące przeciwdziałania czynom suicydalnym wśród dzieci i młodzieży.

Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z KWP w Gdańsku.

Sytuacja psychiczna dzieci i młodzieży, wpływ pandemii na młodych ludzi oraz rozpoznawanie depresji u uczniów – to tematy, o których rozmawiali uczestnicy spotkania – przedstawiciele miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim, Komendy Wojewódzkiej Policji oraz wydziałów Starostwa Powiatowego – Wydziału Edukacji oraz Wydziału Nadzoru Właścicielskiego i Zdrowia.

W ostatnich latach rośnie liczba dzieci i młodzieży chorujących na depresję. Jak wynika z najnowszych danych Komendy Głównej Policji, gwałtownie zwiększa się też liczba osób niepełnoletnich podejmujących próby samobójcze. Pandemia jeszcze bardziej pogłębiła problemy psychiczne dzieci i młodzieży.  Jeśli chodzi o dane dotyczące prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży z naszego powiatu, to w 2020 roku takich prób było 4, w 2021 roku 5, a w 2022 roku (do dnia dzisiejszego) aż 7!

Z definicji wynika, że myśli samobójcze, inaczej myśli suicydalne lub tendencje samobójcze to objaw psychopatologiczny definiowany jako tendencje i procesy poznawcze dotyczące zakończenia własnego życia, począwszy od myśli, że życie nie jest warte życia, poprzez konkretne plany uśmiercenia siebie, a skończywszy na intensywnych urojeniach związanych z autodestrukcją.

Definicja

Podczas spotkania poruszono m.in. kwestię wczesnego rozpoznawania objawów stanu depresyjnego u uczniów. Uczestnicy podzielili się też dobrymi praktykami w zakresie profilaktyki, wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Ważne telefony:

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę oraz czwartek od 17.00 do 19.00),

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę).