Przejdź do menu

Przejdź do ustawień dostepności

Przejdź do treści strony

Kolejne inwestycje w szpitalu?

Powiat Starogardzki pod koniec czerwca zakończył realizację wielkiego projektu przebudowy Kociewskiego Centrum Zdrowia, a już w planach są kolejne inwestycje za prawie 20 mln zł. Co ma zostać zrobione?

Wicestarosta Patryk Gabriel omawiał z dyrekcją szpitala kwestie dotyczące dwóch planowanych inwestycji.

Władze Powiatu przymierzają się do dwóch poważnych przedsięwzięć, które mają być realizowane w starogardzkim szpitalu.

Choć niedawno zakończyliśmy #wielkiprojekt przebudowy w Kociewskim Centrum Zdrowia, to oczywiście nie mówimy ostatniego słowa – podkreśla wicestarosta Patryk Gabriel. – Już kilka tygodni temu zakasaliśmy rękawy i rozpoczęliśmy prace nad kolejnymi przedsięwzięciami. Pierwszy z planowanych projektów – określany przez nas jako mniejszy – dotyczy zmodernizowania hydroforni i ujęcia wody. Jest to niezwykle istotne ze względu na m.in. kwestie sanitarne. Projekt ten przewiduje wydatek na poziomie około 1,5 mln zł.

Drugi z projektów – zdecydowanie większy – dotyczy gruntownej termomodernizacji budynku szpitala wraz z wymianą elewacji. Szacunkowy koszt tego zadania to około 17 mln zł.

Mamy już nawet wizualizację po zmianach i jest całkiem niezła – zauważa Patryk Gabriel, wicestarosta starogardzki.

Tak wygląda wizualizacja po przeprowadzonej termomodernizacji.

Powiat intensywnie pracuje nad kwestią finansowania tych inwestycji. Wnioski na dofinansowanie obu zadań zostały złożone.

Przypomnijmy krótko, co działo się w ramach zakończonego #wielkiegoprojektu. Kociewskie Centrum Zdrowia zyskało, m.in. nowoczesny blok operacyjny, wyremontowane oddziały, centralną sterylizatornię i nowe poradnie. Kupiono też specjalistyczny sprzęt, a kadra medyczna przeszła szkolenia.

W ramach projektu przebudowano oraz wyposażano także oddziały: udarowy, kardiologiczny, neurologiczny, chirurgiczny i wewnętrzny – przypomina Ewa Macholla-Jacewicz, rzecznik prasowy Powiatu Starogardzkiego. – Zupełnie od podstaw powstał Zakład Diagnostyki Obrazowej, który został wyposażony w nowy tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny. Utworzono ośrodek rehabilitacji i specjalistyczne poradnie. Odbyły się również szkolenia podnoszące kwalifikacje kadry medycznej tak, aby umożliwić pacjentom kompleksowe leczenie w nowoczesnych warunkach.

Całkowity koszt zakończonego projektu to ponad 71 mln zł, w tym prawie 28 mln zł pochodziło ze środków unijnych.