Przejdź do menu
Przejdź do ustawień dostepności
Przejdź do treści strony
Kociewskie Gryfy za 2022 rok rozdane!
31 marca odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody Starosty Starogardzkiego – „Kociewski Gryf”. Poznaliśmy nazwiska laureatów w dziedzinie kultury, sportu oraz gospodarki, którzy wyróżnili się swoją pracą w 2022 roku To był wyjątkowy, piątkowy wieczór. Nie brakowało emocji, wzruszeń, gromkich oklasków, ale też niezwykłych gości…
Nagrody laureatom wręczył starosta starogardzki Kazimierz Chyła, wicestarosta Patryk Gabriel i członek etatowy zarządu Wioleta Strzemkowska-Konkolewska. Gościem specjalnym tegorocznej uroczystości była jedna z najlepszych zawodniczek polskiej i światowej piłki siatkowej Małgorzata Glinka. Cześć artystyczną wydarzenia uświetnił swoim recitalem legendarny Stanisław Soyka.
Kociewski Gryf” jest najważniejszą nagrodą stanowiącą formą podziękowania osobom za podejmowane działania sprzyjające realizacji misji powiatu – regionu starogardzkiego.
„Kociewski Gryf” ma też uhonorować organizacje pozarządowe i inne instytucje, które wniosły trwały wkład w rozwój kultury i sportu powiatu starogardzkiego.
Tegoroczną galę „Kociewskiego Gryfa” otworzył Kazimierz Chyła, starosta starogardzki.
– Spotykamy się raz w roku, aby nagrodzić tych, których uznaliśmy w minionym roku za najlepszych w dziedzinie sportu, gospodarki i kultury. Z wielką przyjemnością obserwujemy, że społeczeństwo obywatelskie w powiecie starogardzkim kwitnie. Cieszy nas, że społeczeństwo jest aktywne. Wspieramy, jako Powiat, setki imprez kulturalnych i sportowych – powiedział starosta Kazimierz Chyła.
– W czasie takich wieczorów, jak ten, podczas którego wręczone zostają Kociewskie Gryfy, mamy okazję w jednym miejscu spotkać się z ludźmi reprezentującymi na co dzień bardzo różne środowiska, ale jednocześnie połączonych wspólną ambicją stawania się coraz lepszymi. Dzięki temu nasza lokalna społeczność ma nie tylko powody do dumy, ale również fantastyczne wzory do naśladowania, bez względu na to, czy komuś bliżej jest do sportu, kultury czy biznesu – podkreślił wicestarosta starogardzki Patryk Gabriel.
– Kociewskim Gryfem nagradzamy ludzi zaangażowanych w działalność społeczną, lokalną, obywatelską w obszarze kultury, sportu i gospodarki na terenie powiatu starogardzkiego. Doceniamy inicjatywy i ich efekty podejmowane przez przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych oraz przedsiębiorców, których celem jest m.in. dobro wspólne naszej społeczności powiatowej i wzmacnianie jej potencjału. Każdego roku są nagradzani wyjątkowi ludzie i ich wyjątkowe osiągnięcia. Dla Zarządu Powiatu organizowanie tej uroczystości każdego roku jest ważnym wydarzeniem – zaznaczyła Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, etatowy członek Zarządu Powiatu.
Najlepsi sportowcy:
10. miejsce – Filip Małgorzaciak, jeden z najlepszych zawodników I-ligowej drużyny koszykówki SKS Starogard i jeden z najlepszych rzucających obrońców w całej lidze.
9. miejsce – Dominika Kozłowska, lekkoatletka w Klubie LLKS Ziemi Kociewskiej w Skórczu specjalizująca się w biegu na 800 m.
8. miejsce – Paweł Kraiński, zawodnik akrobatyki sportowej w Klubie UKS Kociewie Starogard.
7. miejsce – Miłosz Prus, zawodnik piłki siatkowej Klubu KaEmKa Starogard.
6. miejsce – Marta Jaworska, zawodniczka Klubu UKS Kociewie Starogard, uprawia akrobatykę sportową i fitness.
5. miejsce – Jan Delewski, lekkoatleta (pchnięcie kulą) w Klubie LLKS Ziemi Kociewskiej w Skórczu.
4. miejsce – Kamil Roll, przedstawiciel piłki nożnej, a właściwie jej halowej odmiany w KS Beniaminek 03 Starogard.
3. miejsce – Wojciech Tebecio – tenisista stołowy Beniaminka 03 Starogard.
2. miejsce – Monika Dubiella, lekkoatletka (biegi) Klubu LLKS Ziemi Kociewskiej w Skórczu.
- miejsce – Magdalena Lenz, zawodniczka Klubu TRI Starogard, osiągnięcia to m.in. Mistrzostwo Świata Ironman w kat. wiekowej 30-34 lata – zawody odbyły się na Hawajach, Mistrzostwo Polski w triatlonie na dystansie średnim w kategorii open (Poznań). Statuetkę wręczył gość specjalny, czyli Małgorzata Glinka.
Trener Roku:
5. miejsce -Tadeusz Kuziora, trener karate w Klubie Shuto w Starogardzie Gd.
4. miejsce – Marcin Drews, trener piłki nożnej i futsalu w Beniaminku 03 Starogard Gd.
3. miejsce – Jakub Wójcicki, trener LA w LLKS Ziemi Kociewskiej w Skórczu.
2. miejsce – Piotr Szurgot, trener tenisa stołowego w KS Beniaminku 03 Starogard Gd.
1. miejsce: Agnieszka Szweda-Princ, trenerka akrobatyki sportowej w UKS Kociewie. Podopieczni Pani Agnieszki w ubiegłym roku zdobyli łącznie 7 medali, w tym 6 złotych na zawodach i turniejach różnego szczebla z Mistrzostwami Polski włącznie.
Tytuł najlepszej imprezy 2022 roku w Powiecie Starogardzkim zdobyło V Grand PRIX Kociewia o Puchar Małgorzaty Glinki w minisiatkówce dziewcząt i chłopców. Był to turniej zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Sportu KaEmKa Starogard Gd. Dwudniowe zmagania zgromadziły ponad 200 zawodniczek i zawodników w trzech kategoriach wiekowych a gościem honorowym turnieju była Małgorzata Glinka najlepsza polska siatkarka pierwszej dekady XXI wieku i jedna z najlepszych w tym czasie zawodniczek na świecie.
Kociewski Gryf w dziedzinie gospodarki – mikro firmy: Bonus M. G. s.c. Wioletta i Andrzej Grzenia w Skórczu. Firma prowadzi sklep odzieżowy, w którym zaopatrują się klienci z całego Pomorza a także z głębi Polski. Właściciele wspierają również lokalne organizacje pozarządowe oraz różne działania społeczne. Jednak za swój największy sukces uważają przywrócenie do świetności skórzecki młyn – siedzibę firmy.
Kociewski Gryf w dziedzinie gospodarki – małe firmy: Usługi Budowlane Ramzes Pawłowski w Kokoszkowach, , specjalizująca się w budownictwie kubaturowym i konstrukcjach stalowych. Firma zatrudnia 36 osób i aktywnie wspiera lokalne organizacje sportowe i kulturalne oraz szkolnictwo zawodowe.
Kociewski Gryf w dziedzinie gospodarki – średnie i duże firmy: Eurobud Chajewscy Spółka z o.o.
., firma działająca na rynku od 30 lat. Firma posiada wysokowydajne wytwórnie betonu i prowadzi zróżnicowaną działalność gospodarczą, od produkcji masy betonowej po wynajem nieruchomości i prowadzenie hoteli. Eurobud dba również o środowisko naturalne, angażuje się w działalność charytatywną i promuje region Kociewia.
Wszyscy laureaci zostali docenieni za wkład w rozwój lokalnej gospodarki oraz zaangażowanie w działalność społeczną na rzecz mieszkańców Kociewia. Uroczystość wręczenia nagród zgromadziła wielu przedstawicieli władz samorządowych oraz przedsiębiorców.
Kociewski Gryf oraz miano „Twórcy Roku 2022” – Piotr Chrapkowski – za wyjątkową działalność propagującą szeroko pojętą kulturę muzyczną a także za wieloletnią edukację młodzieży uzdolnionej wokalnie.
W gronie nominowanych byli: Bernard Ossowski – artysta rzeźbiarz z Wirt, Regina Kotłowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kamionce, Jan Cichon – modelarz ze Skórcza, Elżbieta Pasterska – autorka wierszy, poezji, bajek, malarka, ilustratorka, Marek Kłos – fotografik ze Skórcza, Adam Haras – kieruje Galerią A w Starogardzkim Centrum Kultury.
Kociewski Gryf – Impreza Roku: Zlot Motocyklowy „U Czapli”. Organizatorem nagrodzonej imprezy jest GOKSiR Smętowo Graniczne z dyrektorem Bartłomiejem Kozłowskim na czele i Krzysztof Czapiewski – prywatnie miłośnik motocykli, a publicznie przewodniczący Rady Miasta Skórcz.
W tej kategorii do nagrody zgłoszono także następujące propozycje: Zawody hobby horse, organizator: Akademia Jeździecka Ale jazda –Kokoszkowy, Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Miłosnej „Mów do mnie…”, organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Wsparcia – Lalkowy, XI Owidzki Jarmark Bożonarodzeniowy, organizator: Grodzisko Owidz, Powiatowizja 2.0, organizator: Młodzieżowa Rada Powiatu Starogardzkiego, Top Kucharz, organizator: Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Gminie Kaliska, Zlot Weteranów szos – Historia na kołach, organizator: Starogardzkie Centrum Kultury, Klub Motocykli Dawnych w Starogardzie Gdańskim.
Kociewski Gryf miano „Organizacja Pozarządowa Roku 2022” – Fundacja Kociewiacy dla hospicjum – za szczególną pomoc i wsparcie potrzebującym w zakresie opieki socjalnej i integracji społecznej. Statuetkę odebrała prezes Dagmara Wróblewska.
W kategorii „Organizacja Pozarządowa Roku 2022” zostały zgłoszone również następujące propozycje: Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia – Koteże, Stowarzyszenie ,,Moto-Kociewie-STG” Starogard Gdański, Koło Gospodyń Wiejskich „Osieczanki” Osieczna, „Stacja Starogard Gdański” – Placówka Wsparcia Dziennego Działająca w ramach ZHP, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pinokio”, Starogardzkie Towarzystwo Fotograficzne im. Pawła Strehlaua, Uniwersytet Trzeciego Wieku SCK Starogard Gdański, Stowarzyszenie Starogard 2030, Rada Sołecka Wsi Bobowo.
Zwieńczeniem tego fantastycznego wieczoru był niesamowity recital. Przed publicznością zgromadzoną w sali słodowej Hotel Ren wystąpił Stanisław Soyka. Słowa piosenki artysty – „Życie nie tylko po to jest, by brać. Życie nie po to, by bezczynnie trwać. I aby żyć siebie samego trzeba dać…” są chyba najlepsza puentą uroczystości przygotowanej i zorganizowanej przez Powiat Starogardzki.
Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym serdecznie gratulujemy.