Przejdź do menu
Przejdź do ustawień dostepności
Przejdź do treści strony
Kociewskie Gryfy za 2021 rok rozdane! – zobacz zdjęcia i film
Za nami gala dorocznej nagrody Starosty Starogardzkiego „Kociewski Gryf”. Poznaliśmy nazwiska laureatów w dziedzinie kultury, sportu oraz gospodarki, którzy wyróżnili się swoją pracą w 2021 roku.
Do chwili uroczystej gali wszystko było owiane tajemnicą. Gwoli wyjaśnienia przypominamy, że nagrodę przyznaje się w dwóch dziedzinach: kultura i organizacja pozarządowa. Z kolei nagroda w dziedzinie kultury przyznawana jest w dwóch kategoriach: Twórca Roku (osoba), Impreza Roku – (instytucja, organizacja). Starosta nagradza również najlepszego sportowca, trenera oraz imprezę sportową roku. „Kociewski Gryf” trafia również do firm w kategorii firmy mikro, małej oraz średniej i dużej.
Pora odkryć pierwsze karty. 28 lutego spotkali się członkowie kapituły powołanej w celu wybrania najlepszego sportowca, trenera oraz imprezy sportowej w naszym powiecie w 2021 roku. Ubiegły rok był bardzo trudny dla sportu. Wiele imprez i zawodów było odwołanych z powodu panującej pandemii. Sportowcy nie mieli możliwości startów w takim zakresie jak wcześniej. Jednak pomimo trudności nasi zawodnicy w 2021 roku osiągnęli kilka bardzo wartościowych wyników na arenie krajowej i zagranicznej. Najlepszego sportowca wybierano spośród 34 zawodniczek i zawodników. Decyzją kapituły V miejsce zajął Konrad Kleinschmidt, jeden z najbardziej utalentowanych zawodników młodego pokolenia Klubu KP Starogard. Na IV miejscu uplasowała się Magdalena Lenz, utytułowana zawodniczka Klubu TRI Starogard i bardzo modnej ostatnio dyscypliny sportowej, jaką jest triathlon. III miejsce zajęła Monika Dubiela, lekkoatletka w Klubie LLKS Ziemi Kociewskiej w Skórczu, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski. II miejsce zdobył Dawid Oelrich, jeden z najbardziej utalentowanych bokserów młodego pokolenia w Polsce, zawodnik Klubu Sportowego Ring Kociewie, młodzieżowy Mistrzem Polski w wadze do 75 kg. Tytuł najlepszego Sportowca, a właściwie Sportsmenki 2021 roku w Powiecie Starogardzkim otrzymała Anna Knobel, przedstawicielka kickboxingu w Klubie Beniaminek 03 Starogard.
Jej ubiegłoroczne najwartościowsze osiągnięcia to między innymi brązowy medal Mistrzostw Świata Seniorów w Light – Contact we Włoszech, Mistrzostwo Polski Seniorów w Formule Light – Contact. Pani Anna jest zawodniczką Kadry Narodowej Seniorek. Trenerem klubowym jest Tomasz Janowicz.
– Jest to mój drugi Gryf, ale jestem niesamowicie zaskoczona. Bardzo dziękuję – przyznaje Anna Knobel.
Z kolei trenera członkowie kapituły wybierali spośród 17 kandydatów reprezentujących 11 dyscyplin sportowych. Decyzją kapituły III miejsce zajęła Grażyna Czapiewska, trenerka LLKS Ziemi Kociewskiej w Skórczu. Wychowawczyni wielu zawodników i zawodniczek biegów średnich , medalistów mistrzostw Polski juniorów, młodzików i kategorii dziecięcych. II miejsce zajął Łukasz Rusiewicz, trener boksu w Klubie Ring Kociewie. Jego zawodnicy w roku 2021 zdobyli kilka medali na ogólnopolskich zawodach i turniejach, a Dawid Oerlich został Młodzieżowym Mistrzem Polski w wadze do 75 kg.
I miejsce i Tytuł Najlepszego Trenera w Powiecie Starogardzkim w 2021 roku zdobył Tomasz Janowicz, trener kickboxingu w Klubie Beniaminek 03 Starogard. Jego podopieczni zdobywają co roku niezliczoną liczbę medali na zawodach różnego szczebla z Mistrzostwami Świata, Europy i Polski włącznie. Jego wychowanką jest Najlepsza Sportsmenka Powiatu Starogardzkiego w 2021 roku, brązowa medalistka Mistrzostw Świata Seniorów Anna Knobel
Pan Tomasz jest również trenerem reprezentacji Polski Juniorów.
– Wbrew temu, co można było usłyszeć, jest to mój dopiero trzeci Gryf, ale jak przyznał starosta Patryk Gabriel, teraz już przechodzi na własność – zażartował Tomasz Janowicz.
Kapituła wybrała również najlepszą imprezę sportową. Na liście nominowanych znalazło się 25 imprez i zawodów sportowych. Tytuł Najlepszej Imprezy Sportowej Roku 2021 zdobył III Bieg BIEGAMBOLUBIĘ LASY. Organizatorem zawodów był Starogardzki Klub Lekkoatletyczny Filippides na czele z Lucyną Petką.
– To ogromne wyróżnienie dla nas, ale też dla wszystkich, którzy wspierają naszą imprezę. Pracuje przy niej aż 60 wolontariuszy. Już dziś serdecznie zapraszam na czwartą edycję, która odbędzie się 12 czerwca – zauważa Lucyna Petka.
– Z uwagi na pandemię to był trudny rok dla kultury, działalności społecznej, wszelkich kontaktów międzyludzkich. Dla wielu działaczy, artystów, animatorów kultury i twórców miniony rok był jednak czasem aktywnej pracy, czynnej, pełnej inwencji, twórczości honorowanej wieloma sukcesami. Bezpieczna praca na niwie kultury w obecnym czasie wymaga od nas wszystkich zmian w sposobie działania, nierzadko większych nakładów organizacyjnych oraz finansowych, tylko po to, aby dotrzeć do jak największej grupy odbiorców – przyznaje starosta Kazimierz Chyła.
Starosta i kapituła, zgodnie z regulaminem, postanowili przyznać Nagrodę „Specjalny Kociewski Gryf 2021” dla Związku Harcerstwa Polskiego, Chorągiew Gdańska, Hufiec Starogard Gdański w jubileusz 100-lecia powstania organizacji za szczególne zasługi na rzecz wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu oraz krzewienie szlachetnych idei braterstwa.
– Cieszę się, że nasza praca na przestrzeni 100 lat, bo w ubiegłym roku świętowaliśmy 100-lecie harcerstwa na ziemiach starogardzkich, została zauważona i doceniona, a co za tym idzie została nam podniesiona poprzeczka – mówi komendantka hufca harcmistrzyni Angelika Siemieńska.
W dziedzinie kultury w kategorii „Twórca Roku 2021” zostały zgłoszone następujące propozycje:
– Jacek Ozimek – współtwórca niezależnego ruchu harcerskiego, drużynowy, komendant i członek kapituły stopnia Harcerza Orlego, harcerz Rzeczpospolitej w Starogardzie Gdańskim oraz autor książki pt. „…i z dala słychać trąbki głos…”.
– Kamila Froelke – projektantka mody, stylistka, ambasadorka Kociewia w kraju i na świecie, autorka kolekcji sukien ślubnych pn „Awangarda Kociewska”.
– Patryk Podwojski – wybitny i utytułowany organista, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, prezes Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, był nominowany do nagrody „Fryderyki 2017”.
– Franciszek Lewicki – wieloletni animator kultury, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie, pomysłodawca i organizator corocznych imprez, uroczystości, festynów.
– Elżbieta Pasterska – regionalistka, autorka poezji w gwarze kociewskiej oraz twórca prac artystycznych (portrety, pastele, obrazy olejne), prezes Kaliskiego Stowarzyszenia Seniorów.
– Marcin Woźny – pasjonat historii, autor książki pt „Joannici – założyciele Skarszew w dokumentach z lat 1198 – 1370”.
– Edyta Lichy – wiceprezes Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego, laureatka ogólnopolskiego konkursu „Portret”, pasjonatka fotografii, autorka albumu fotograficznego pt „Kociewie w obiektywie”.
– Męski Chór Kościelny przy parafii Św. Mateusza –występujący głównie podczas świąt religijnych i patriotycznych, a repertuar oparty jest na twórczości klasycznych kompozytorów polskich oraz światowych.
– Beata Odziemkowska – Pielecka – założycielka i redaktorka naczelna tygodnika Wieści z Kociewia, autorska projektów: „Raporty z Kociewia w czasie pandemii” i „Hospicjum to emocje”.
– Piotr Pobłocki – założyciel Rezydencji Live w Okolu.
Starosta i Kapituła zgodnie z regulaminem postanowili przyznać Nagrodę Specjalną dla Beaty Odziemkowskiej – Pieleckiej za działalność wydawniczą oraz projekty: „Raporty z Kociewia w czasie pandemii”, oraz „Hospicjum to emocje”. – Dziękuję Zarządowi Powiatu oraz kapitule, ale przede wszystkim dziękuję naszym czytelnikom – podkreśla Beata Odziemkowska-Pielecka.
Kapituła po wnikliwym zapoznaniu się z nadesłanymi propozycjami postanowiła przyznać statuetkę Kociewskiego Gryfa oraz miano „Twórcy Roku 2021” dla Kamili Froelke za wyjątkową promocję regionu poprzez prezentacje mody ślubnej opartej na stylistyce haftu kociewskiego na prestiżowych pokazach w kraju i zagranicą. Pani Kamila nie mogła być obecna na gali, ale nagrodę w jej imieniu odebrał mąż, który podziękował za to, że kapituła zauważyła trud włożony w promocję Kociewia.
W dziedzinie kultury w kategorii „Impreza Roku 2021” zgłoszono następujące propozycje:
– Owidzki Jarmark Bożonarodzeniowy, organizator: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Grodzisko Owidz
– Top Kucharz, organizator: Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Gminie Kaliska
– Bieg Szpęgawski dla Dzieci z Ola Kaliska, organizator: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim
– Obchody 95-lecia Męskiego Chóru Kościelnego przy Parafii Św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim, organizator: Męski Chór Kościelny
– XIII edycja Powiatowego Festiwalu Piosenki Ekologicznej pt „ Jedziemy do lasu”, organizator: Ognisko Pracy Pozaszkolnej
– Konkurs Muzyczny pt. „Powiatowizja”, organizator: Młodzieżowa Rada Powiatu Starogardzkiego działająca przy OPP Starogard Gd.
– Premiera filmu „Chata” z cyklu „Dawni na Kociewiu”, organizator: Kociewska Niezależna Formacja Teatralna – Zblewo. Mirosław Umerski – scenariusz i reżyseria, Mariusz Szwoch – zdjęcia
– III edycja „Ogólnopolskiego Kociewskiego Pleneru Fotograficznego FOTOTERMEDYJE”, organizator: Kociewskie Stowarzyszenie Fotograficzne
– Dni Starogardu Gdańskiego 2021, organizator: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim
– Starogardzki Dzień Seniora, organizator: Starogardzkie Centrum Kultury
Kapituła postanowiła nagrodzić statuetką „Kociewskiego Gryfa” oraz mianem „Impreza Roku 2021” organizowane przez Męski Chór Kościelny przy Parafii Św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim obchody 95-lecia Męskiego Chóru.
– Historia naszego chóru jest długa i bardzo ciekawa – zauważył prezes Chóru Lech Mazurkiewicz, który przyznał, że sam z zawodu jest… weterynarzem.
Do kategorii „Organizacja Pozarządowa Roku 2021” zostały zgłoszone następujące propozycje:
– Związek Harcerstwa Polskiego, Chorągiew Gdańska, Hufiec Starogard Gdański
– Stowarzyszenie Starogard 2030
– Klub Sportowy Beniaminek 03
– Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów
– Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Skarszewach
– Koło Gospodyń Wiejskich Modraki z Borzechowa
Kapituła postanowiła przyznać statuetkę „Kociewskiego Gryfa” oraz miano „Organizacja Pozarządowa Roku 2021” dla Klubu Sportowego Beniaminek 03 za działalność pozasportową, a w szczególności za realizację programu Erasmus+ Młodzież KA205 propagującego integrację międzynarodową oraz międzykulturową mieszkańców powiatu starogardzkiego.
– Nagrodzona została praca wszystkich wolontariuszy, za co serdecznie dziękuję – podkreśla prezes Klubu Marcin Kaszubowski.
Starosta i kapituła, zgodnie z regulaminem, postanowił przyznać Nagrodę Specjalną dla Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarząd Rejonowy Oddziału w Starogardzie Gdańskim za wyjątkową działalność na rzecz aktywizacji seniorów, poprzez organizację wielu wydarzeń rekreacyjnych, artystycznych , muzycznych oraz uroczystości okolicznościowych na terenie powiatu starogardzkiego.
– Zachęcam wszystkich do przyjrzenia się naszej działalności i sprawdzenia jak się bawi ta nieco starsza młodzież – mówi w swoim, jak zwykle żartobliwym stylu, przewodniczący Jan Brdak.
Cech Rzemiosł Różnych w Starogardzie Gd., Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług w Gdańsku, Biuro Rejonowe w Starogardzie Gd., Starogardzki Klub Biznesu – Związek Pracodawców, w porozumieniu i pełnej akceptacji Starosty Starogardzkiego podjęły i zatwierdziły typowanie firm do nagrody Starosty Kociewski Gryf 2021 w dziedzinie gospodarki.
Nagrodę Starosty w dziedzinie gospodarki, w kategorii firmy mikro otrzymuje Sklep „Delikatesy Rybne” Ewy i Kazimierza Alfuth, zlokalizowany w Lubichowie. Sklep Delikatesy Rybne to rodzinna firma prowadzona z wielką miłością i szacunkiem dla klienta oraz kulturą handlową, proponując bardzo szeroki asortyment świeżych oraz przetworzonych produktów rybnych. W dobie zalewu sklepów wielkopowierzchniowych, prowadzenie z pełnym powodzeniem tego typu działalności wymaga wielkiej znajomości specyfiki produktu o tak krótkim terminie przydatności a także wysublimowanych gustach klientów przybywających z odległych miejsc nie tyko z naszego powiatu.
Nagrodę Starosty Kociewski Gryf 2021 w dziedzinie gospodarki dla kategorii firmy małej otrzymał Zakład Stolarski „ADRYCH” Zdzisław Adrych. Firma pn. Zakład Stolarski ADRYCH istnieje na rynku od 1993 r. Założycielem i aktualnym właścicielem firmy jest Pan Zdzisław Adrych, mistrz stolarstwa i ceniony fachowiec. Zakład zajmuje się produkcją oraz montażem drzwi i okien z drewna klejonego, zatrudnia około 20 osób. Pan Zdzisław Adrych zajmuje się też szkolnictwem zawodowym, za co został uhonorowany Złotą Odznaką Mistrza za Szkolenie Uczniów w Rzemiośle, ponadto za zaangażowanie w rozwój rzemiosła odznaczony został Srebrnym Medalem im. Jana Kilińskiego przyznanym przez Związek Rzemiosła Polskiego.
Nagrodę w dziedzinie gospodarki w kategorii firmy dużej i średniej otrzymał SPUTNIK Tomasza Pastwy, za rozwój oraz współpracę z partnerami biznesowymi. Firma „Sputnik” niebawem obchodzić będzie 25-lecie działalności. Obecnie prowadzi swoją działalność produkcyjną w Nowej Wsi Rzecznej oraz handlową w Starogardzie Gd., Kościerzynie, Bytowie, Świeciu w formie sieci marketów budowlanych PSB „Mrówka” Aktualnie zatrudnia łącznie około 300 pracowników. To właściciel marki Pantor, z czego my Kociewiacy jesteśmy bardzo dumni. To lider w imporcie stalowych drzwi zewnętrznych S-DOOR. to część składowa największego w kraju Polskiego Klastra Budowlanego, zrzeszającego ponad 300 przedsiębiorstw branży budowlanej.
Wszystkim zgłoszonym oraz laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólnie spędzony czas.