Dożynki Wojewódzkie – Pomorskie Święto Plonów w Szemudzie

W dniach 9 – 10 września 2023 r. odbyły się w Gminie Szemud Dożynki Wojewódzkie – Pomorskie Święto Plonów zorganizowane przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz Gminę Szemud.

Piękna, słoneczna i prawdziwie letnia pogoda sprawiła, że do Szemudu zjechało wiele osób. Wszędzie można było zobaczyć rejestracje samochodów z całego województwa. Przybyli do Szemudu chętnie odwiedzali stoiska lokalnych wystawców i kosztowali regionalne specjały, podziwiali rękodzieło twórców ludowych, a nawet sami próbowali umiejętności na kole garncarskim. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych, którzy chętnie bawili się w wesołym miasteczku np. skacząc czy zjeżdżając.

Powiat Starogardzki również włączył się w tegoroczne dożynki. Przygotowaliśmy stosiku, na którym uczestnicy mogli poznać region Kociewia, wypróbować specjałów naszych regionalnych przedstawicieli. Najbardziej na naszym stosiku cieszyło się pieczone prosie z gruszką, które zajadali wszyscy uczestnicy dożynek.

III miejsce w konkursie „Najlepsza prezentacja powiatu”.

Podczas tegorocznego Pomorskiego Święta Planów odbywały się też konkursy na najciekawszą prezentację powiatu oraz najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Z nie lada wyzwaniem musieli zmierzyć się jurorzy, którzy oceniali te prezentacje. W konkursowe szranki stanęło 10 powiatów: bytowski, chojnicki, gdański, kartuski, kwidzyński, kościerski, nowodworski, starogardzki, sztumski i wejherowski.

W tym roku zwycięstwo przypadło powiatowi gdańskiemu, II miejsce zajął powiat bytowski, a III starogardzki. Dodatkowe wyróżnienie JOTV przyznała powiatowi kościerskiemu.

Nagrodę z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka odebrała Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego.

Wioleta Strzemkowska – Konkolewska z nagrodą od Marszałka Województwa Pomorskiego

Wieczorem pierwszego dnia dożynek odbył się koncert. Na scenie wystąpili Mr Polska i Tribbs. Rozemocjonowana publiczność przy muzyce bawiła się do późnych godzin nocnych. Natomiast kulminacyjnym punktem drugiego dnia był dożynkowy korowód złożony z bryczek, zabytkowych samochodów, motocykli i maszyn rolniczych, które szczególnie przypadły do gustu najmłodszej publiczności. Zachwytom nie było końca, a po tej paradzie nastąpiło łamanie chleba z tegorocznych zbóż, które ma zapewnić, że nigdy go nie zabraknie.

Za rok Dożynki Wojewódzkie – Pomorskie Święto Plonów odbędą się w Powiecie Starogardzkim.

Na zakończenie tegorocznego Pomorskiego Święta Plonów ogłoszono, że w przyszłym roku dożynki wojewódzkie odbędą się w powiecie starogardzkim. Już się cieszymy i czekamy na to, jakie będą atrakcje za rok.

Głównym partnerem była Lokalna Grupa Działania „Chata Kociewia” na czele z Panią Prezes Ewą Czepliną.

Atrakcje oraz przepyszne jadło można było skosztować dzięki współpracy z: Grodzisko Owidz, Masarnia Herold, Spiżarnia przy drodze, Zielona Strona Leny, GreenNatura.pl i Agroturystyka pod Gogolinkiem

Bardzo dziękujemy za Wasze wsparcie!

Razem z Wami i Wydziałem Ochrony Środowiska oraz Wydziałem Polityki Społecznej, Kultury, Sportu i Promocji Regionu mogliśmy osiągnąć sukces zajmując III miejsce w konkursie na najlepsze stoisko powiatu!