O Powiecie

o-powiecie-932.jpgPowiat Starogardzki leży w południowej części województwa pomorskiego. Siedzibą Powiatu Starogardzkiego jest stolica Kociewia Starogard Gdański. 

Pod względem liczby mieszkańców nasz powiat zajmuje drugie miejsce wśród powiatów ziemskich województwa pomorskiego, jego obszar zaś zajmuje większą część Kociewia.

Kociewie jest drugim po Kaszubach zwartym etnicznie regionem Pomorza Gdańskiego obejmującym tereny leżące nad dolina Wisłą, w dorzeczu Wierzycy, Wdy i Mątawy

Podstawowym elementem krajobrazu Powiatu Starogardzkiego są lasy. W olbrzymiej części są to wspaniałe Bory Tucholskie, których walory należą bezsprzecznie do najwyższej klasy nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Bory nazywane też „zielonym morzem” stanowią jeden z największych w Polsce kompleksów leśnych obejmujących około 1170 km2 powierzchni z czego około 30% mieści się w granicach Kociewia.

 Nasz kociewski powiat jest atrakcyjny turystycznie – posiada dwa obszary chronionego krajobrazu, osobliwości przyrodnicze, pomniki przyrody, duże kompleksy leśne z bogactwami natury (zwierzyna, runo leśne), oraz czyste, rybne jeziora i rzeki. Kociewskie lasy ze względu na swój urok oraz różnorodność drzewostanu stanowią szczególne miejsce spotkań człowieka z naturą i wraz z czystymi jeziorami i rzekami dają możliwości wspaniałego wypoczynku.