Ciekawostki

Zielone lasy

Zielone lasy

Największym atutem Kociewia jest jego położenie - z pięknymi krajobrazami i malowniczymi terenami. Niezaprzeczalnymi walorami turystycznymi Kociewia jest czysta, nieskażona przyroda, malownicze krajobrazy z licznymi jeziorami, rzekami i strumieniami rozsianymi wśród Borów Tucholskich, obszary chronionego krajobrazu, osobliwości przyrodnicze, pomniki przyrody i skarby natury.

Sławni sportowcy

Sławni sportowcy

Pierwszym czynnym sportowcem pochodzącym z naszego powiatu, który rozsławił go praktycznie na całym świecie, był Antoni Lubuśko. Urodzony 22.10.1893 roku we Lwowie. Znakomity atleta i zapaśnik. Przed II wojną światową należał do Centralnego Związku Zapaśników Polskich w Warszawie. Natomiast najbardziej znanymi ambasadorami naszego sportu są: Kazimierz Deyna i Andrzej Grubba.

Legenda o lalkowskim kowalu i jego kuźni

Legenda o lalkowskim kowalu i jego kuźni

I tak można by rzec i teraz, bo przecież właściwie nie wiadomo kiedy w Lalkowach powstała pierwsza kuźnia obsługiwana przez prawdziwego kowala. Widomo jednak, że kowalstwo było tym rzemiosłem, które rozwinęło się najwcześniej. Snując zatem przypuszczenia domniemać należy, iż kuźnia musiała się tutaj znajdować właściwie „od zawsze”.

Rynkówka

Rynkówka

Wieś leży w południowo-wschodniej części powiatu starogardzkiego, w gminie Smętowo. Znajduje się tutaj wspaniały zespół pałacowy, wybudowany w miejscu dawnego zamku krzyżackiego.