Zaproś ZUS do firmy

Dzięki PUE (Platforma Usług Elektronicznych) większość spraw w ZUS można załatwić nie wychodząc z domu. Wystarczy zaprosić ZUS do swojej firmy. W dogodnym terminie pracownik ZUS odwiedzi zakład pracy i założy konto na Platformie Usług Elektronicznych. Dzięki temu pracodawca i pracownicy będą mogli w każdej chwili sprawdzić swoje dane zapisane na indywidualnym koncie ZUS, śledzić stan swoich spraw i otrzymywać powiadomienia e-mailem lub SMSem oraz rezerwować wizytę w ZUS.

zapros-zus-do-firmy-4013.jpg

Inspektorat w Starogardzie Gdańskim organizuje w urzędach, instytucjach i zakładach pracy spotkania PUE, podczas których każdy zainteresowany może założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych.

Inspektorat ZUS Starogardzie Gdańskim w organizuje także szkolenia i konsultacje dla lekarzy  z zakresu e-ZLA (elektronicznych zwolnień lekarskich).

- Spotkania odbędą się siedzibie Inspektoratu przy ul. Piłsudskiego 4 w terminach uzgodnionych z zainteresowanymi.  Możemy również przyjechać na szkolenie do  przychodni, czy szpitala - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego

Od lipca lekarze będą wystawiali zwolnienia wyłącznie w formie elektronicznej. Wystawienie takiego zwolnienia trwa krócej, lekarz ma bowiem dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców oraz członków rodziny. Po wpisaniu PESEL pozostałe dane identyfikacyjne uzupełniają się automatycznie, a adres pacjenta czy dane płatnika można wybrać z listy. System weryfikuje poprawność zwolnienia, podpowiada kod literowy oraz numer statystyczny choroby. Dostępny jest też podgląd zwolnień wystawionych wcześniej. Lekarze nie będą już musieli dostarczać dokumentu do ZUS, ani przechowywać jego kopi.

W czasie szkolenie lekarze dowiedzą się jak założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, jak wygląda obsługa e-ZLA oraz jakie są formy jego podpisania. e-ZLA trzeba podpisać elektronicznie. Dotychczas można było to zrobić za pomocą profilu zaufanego ePUAP bądź podpisu kwalifikowanego. Od grudnia 2107 r. ZUS udostępnił nowe rozwiązanie. Jest nim bezpłatny certyfikat.

Zgłoszenia uczestnictwa przyjmowane jest mailowo pod adresem: barbara.grunt@zus.pl lub telefonicznie 58 56-01-724.