Wielkie świętowanie 100-lecia Niepodległości

W wielu miejscowościach powiatu starogardzkiego odbyły się uroczystości związane z obchodami Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Do Smętowa Granicznego zawitał nawet sam marszałek Józef Piłsudski.

wielkie-swietowanie-100-lecia-niepodleglosci-5227.jpg

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu spod Gminnej Biblioteki Publicznej w Smętowie Granicznym do Kościoła pw. Ciała i Krwi Pańskiej, gdzie odprawiona została msza święta. Nie zabrakło patriotycznych występów artystycznych. Z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości otwarta została wystawa "Wieści z frontów I Wojny Światowej".

wielkie-swietowanie-100-lecia-niepodleglosci-5228.jpg

Z kolei w Skórczu obchody zostały podzielone na kilka dni. 8 listopada odbył się marsz skórzeckich szkół "Ku Niepodległości" i modlitwa za Ojczyznę, 9 listopada był "Rekord dla Niepodległej", czyli ogólnopolskie śpiewanie Hymnu z udziałem uczniów ZSP w Skórczu, 10 listopada różaniec w intencji Ojczyzny zakończony Apelem Jasnogórskim.

wielkie-swietowanie-100-lecia-niepodleglosci-5229.jpg

11 listopada została odprawiona msza święta za Ojczyznę, odbył się Marsz Niepodległości, złożono wiązanki kwiatów przy pomniku upamiętniającym strajk w obronie mowy polskiej, uczniowie klas I technikum złożyli uroczyste ślubowanie, była również defilada klas wojskowych, występ orkiestry dętej, występy miejscowych chórów, wspólna biesiada.

W stolicy Kociewia tradycyjnym elementem Święta Niepodległości jest coroczne spotkanie przy pomniku Niepodległości na ul. Paderewskiego.

wielkie-swietowanie-100-lecia-niepodleglosci-5226.jpg

W tym roku poprzedził je wspólny przemarsz mieszkańców ulicami miasta. Część oficjalną przy pomniku rozpoczęła salwa honorowa wykonana przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Następnie na maszt wciągnięta została polska flaga narodowa, a przedstawiciele władz samorządowych, wielu instytucji i stowarzyszeń złożyli kwiaty pod pomnikiem.