Uczniowie uczyli seniorów pracy z komputerem

Z  inicjatywy Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa w Gdańsku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim prowadzony był projekt o nazwie "Dziadkowie i Wnuki - międzypokoleniowe warsztaty komputerowe dla seniorów". Młodzież w nowej roli spisała się znakomicie. 

uczniowie-uczyli-seniorow-pracy-z-komputerem-2335.jpg

Uczestnikami  projektu byli seniorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku "S-CENTRUM" w Starogardzie Gdańskim oraz seniorzy zrzeszeni w  Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Starogardzie Gd. Zajęcia prowadzone były w godzinach popołudniowych przez uczniów klasy trzeciej technik informatyk Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz uczniów II LO w Starogardzie Gd. Seniorzy  podzieleni zostali na dwie grupy.

uczniowie-uczyli-seniorow-pracy-z-komputerem-2336.jpg

Każdy senior miał jednego "wnuka" - instruktora. Program nauczania obejmował m.in. wdrażanie umiejętności poruszania się po internecie, tworzenie własnej poczty i korzystanie z niej, używanie płyt i pendrive'ów, drukarki, korzystania z komunikatorów, nauka umieszczania informacji na portalach społecznościowych, np. na Facebooku, przenoszenie zdjęć z aparatu cyfrowego do komputera, posługiwanie się edytorami tekstów. Z programu pożytek mieli również wnukowie. Od dziadków uczyli się cierpliwości i dobrych manier. Poza tym, w praktyce sprawdzili swoją wiedzę zdobywaną w szkole. 

uczniowie-uczyli-seniorow-pracy-z-komputerem-2339.jpg

- Z rozmów przeprowadzonych z seniorami wynika, że nasi uczniowie świetnie sobie radzą z przekazywaniem wiedzy, dużo ciepłych słów wypowiadają o wysokiej kulturze osobistej młodzieży, która prowadzi z nimi zajęcia w swoim wolnym czasie - na zasadach wolontariatu. Dziękujemy seniorom za chęć uczestnictwa w zajęciach  prowadzonych w szkole  oraz młodzieży za dzielenie się swoimi umiejętnościami informatycznymi ze swoimi przybranymi dziadkami - przyznaje Stanisława Głąb-Brandt, kierownik praktycznej nauki zawodu w Zespole Szkół Ekonomicznych.