Tydzień promocji zdrowia w II Liceum Ogólnokształcącym

W dniach 27 listopada - 1 grudnia w II Liceum Ogólnokształcącym im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gd. odbywał się Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem „Codziennie żyj zdrowo, radośnie i sportowo”. W tym czasie w szkole nie brakowało wielu ciekawych przedsięwzięć.

tydzien-promocji-zdrowia-w-ii-liceum-ogolnoksztalcacym-3592.jpg

Pierwszego dnia uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach dotyczących profilaktyki uzależnień prowadzonych przez Monikę Michnę z PSSE w Starogardzie Gdańskim pt.”Melanż. Oczekiwania vs rzeczywistość”. Dodatkowo tego dnia odbywała się akcja promująca wydarzenie zaplanowane na czwartek  – Dzień Dawcy, który organizowany był we współpracy z fundacją DKMS. Na drzwiach wszystkich sal lekcyjnych zawisły plakaty informujące o wydarzeniu, a uczniowie przygotowali stoiska informacyjne i rozdawali ulotki.

We wtorek odbyła się w szkole prelekcja dla uczniów klas I i II pt. „Telefon, internet, papierosy – czy da się bez tego żyć?” Swój debiut w roli prelegentek miały uczennice klasy II B: Oliwia Dąbrowska, Sara Żuraw, Natalia Szczepańska, Martyna Kukawka.

Środa obfitowała w wiele ciekawych wydarzeń. Odbyły się międzyklasowe zawody strzeleckie dla uczniów II LO na strzelnicy Ligi Obrony Kraju w Starogardzie Gdańskim, którego sędziami byli nauczyciele: Marek Kroplewski oraz Dariusz Stuba. Uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w rekreacyjno - sportowym turnieju, który odbył się w sali sportowej II LO. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali szereg konkurencji sprawnościowych. Każdą klasę reprezentowali przedstawiciele dziewcząt i chłopców. Klasyfikacja końcowa klas pierwszych: I m-ce klasa E, II m-ce klasa A, III m-ce klasa D. Klasyfikacja końcowa klas drugich: I m-ce klasa E, II m-ce klasa C, III m-ce klasa F oraz D, V m-ce klasa B, VI m-ce klasa A. Dzięki kibicom cała impreza przebiegała w miłej, sportowej atmosferze.

Tego dnia odbył się również Międzyklasowy Konkurs Zdrowej Żywności.  Młodzież przygotowała przepyszne dania i przekąski. Jury miało problem, żeby wybrać 3 najlepsze klasy, bo na każdym ze stoisk potrawy były naprawdę pyszne.  Po burzliwych obradach decyzja zapadła i tak trzecie miejsce uzyskała klasa I i, drugie miejsce zdobyła klasa III C, a konkurs wygrała klasa I D! Warto dodać, że po ogłoszeniu wyników, zwycięzcy postanowili przeznaczyć swoją nagrodę na cele charytatywne. Kochani uczniowie jesteście wspaniali i wzruszacie swoją postawą. Gratulujemy z całego serca!

W czwartek odbył się w szkole Dzień Dawcy. We współpracy z Fundacją DKMS uczestnicy akcji mieli możliwość zarejestrowania potencjalnych dawców komórek macierzystych. Okazało się, że wśród naszej młodzieży, rady pedagogicznej, ale też i kilku osób niezwiązanych ze szkołą, znalazło się naprawdę dużo SUPERBOHATERÓW, którzy zostali zarejestrowani jako potencjalni dawcy w Fundacji DKMS. Oczywiście akcja nie przebiegłaby tak sprawnie, gdyby nie wspaniali wolontariusze - maturzyści, którzy tego dnia dzielnie i intensywnie pracowali, zapominając o sobie i swoich potrzebach. A byli to: Katarzyna Dąbrowska, Dominika Bielińska, Paulina Szramka, Nikola Stankowiak, Natalia Anus, Monika Bonk i Tomasz Szczepański - uczniowie klasy III C. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi ostatecznie odnotowali aż 54 SUPERBOHATERÓW - wśród nich, byli również oni sami - wspaniali młodzi ludzie, pod każdym względem. Dziękujemy i gratulujemy!

W piątek na zakończenie tygodnia promocji zdrowia odbyła się Konferencja pt. "Higiena zdrowia psychicznego - czyli o tym, jak być człowiekiem..." którą poprowadził Jakub Wett - młodszy asystent rehabilitacji psychiatrycznej pracujący na oddziałach psychiatrii sądowej w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim. W konferencji wzięli udział wszyscy uczniowie, żywo reagując na treści przekazywane im podczas prelekcji. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem i został zakończony gromkimi brawami.