Tłumy na powiatowych dożynkach w Bolesławowie

Tradycyjnie w Bolesławowie odbyła się V Pomorska Wystawa Bydła Mlecznego oraz XXIII Kociewska Wystawa i Pokaz Zwierząt Hodowlanych, Samorządowe Dożynki Powiatu Starogardzkiego połączone z Targami Rolno-Ekologicznymi. Do Zespołu Szkół Rolniczych przybyły tłumy!

tlumy-na-powiatowych-dozynkach-w-boleslawowie-5072.jpg

- Już po raz  23 spotykamy się w ważnym miejscu na mapie powiatu starogardzkiego. To właśnie tu, w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie, bije rolnicze serce Kociewia. Dziś możemy się pochwalić, że już niebawem ten obiekt zyska nowy blask. Z myślą o kolejnych pokoleniach rolników i hodowców zdecydowaliśmy bowiem o przeznaczeniu ponad 10 milionów złotych na remont i wyposażenie placówki - podkreślał Starosta Leszek Burczyk. - Dziś mamy niebywałą okazję, by móc podziękować gospodarzom za ich trud, determinację oraz za plony, które udało się zebrać mimo wielu przeciwności. Każdy rok w rolnictwie jest bowiem inny, ten również nie należał do najłatwiejszych. Ale dzięki ciężkiej pracy rolników, ich nieustannej troski i determinacji możemy powiedzieć, że się udało i dziś możemy podziwiać owoce ich pracy.

Uroczystości w Bolesławowie stanowią idealną okazję do spotkań, zaprezentowania firm, ich produktów i działalności, a także doskonale budują tożsamość społeczności lokalnej oraz edukują kolejne pokolenie mieszkańców powiatu. To święto jest uhonorowaniem ciężkiej pracy, ale także czasem zasłużonego odpoczynku i zabawy dla wytwórców polskiego chleba. Nasi rolnicy nie zapominają o korzeniach i dążą do najlepszych - unowocześniając technologie, modernizując sprzęt i dbając o jakość produkowanej żywności. To wszystko procentuje na europejski sukces polskiego rolnika.

- To wydarzenie od wielu lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród rolników, instytucji działających w sferze rolnictwa, a także wielu mieszkańców - zauważył Wicestarosta Kazimierz Chyła. - Po raz kolejny spotkaliśmy się, aby uroczyście podsumować kolejny rok ciężkiej pracy oraz podziękować rolnikom za ich trud, którego symbolem jest chleb z tegorocznych ziaren. Dożynki to czas zabawy, ale także chwila zastanowienia nad tym, co już zostało zrobione oraz nad planami na następny rok. Patrząc wokół siebie widzę to, co charakteryzuje polską wieś. Barwne stroje ludowe, piękne wieńce dożynkowe, kultywowanie tradycji i kultury dawnych pokoleń. Z drugiej zaś strony nowoczesny sprzęt i maszyny rolnicze, które już na stałe zagościły w gospodarstwach naszych rolników. Trzeba podkreślić, że tradycja oraz nowoczesność idą dzisiaj w parze.

Podczas imprezy nie zabrakło atrakcji, wśród których warto wymienić m.in. zawody jeździeckie, pokazy zwierząt hodowlanych, ocenę wieńców dożynkowych, występy artystyczne. Gwiazdą wieczoru była Halina Frąckowiak.