Sprawdź, gdzie znajdziesz AED

Jednym z największych priorytetów powiatu starogardzkiego jest bezpieczeństwo, o czym świadczy chociażby szybko rosnąca sieć urządzeń AED, czyli automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. Ostatnio do użytku oddano trzy kolejne.

- Są wielkie inwestycje, które prowadzimy jako Powiat Starogardzki, ale też mniejsze, równie ważne, jakie razem z Kociewskim Centrum Zdrowia i ratownikami konsekwentnie dla bezpieczeństwa i zdrowia naszych mieszkańców realizujemy - podkreśla Patryk Gabriel, Członek Zarządu Powiatu. - Kluczową akcją jest ta pod nazwa "Kociewie nadaje rytm", w ramach której budujemy sieć publicznie dostępnych defibrylatorów. Dziś mamy wyjątkową sytuację, ponieważ włącza się w ten proces prywatny biznes - firma państwa Chajewskich.

sprawdz-gdzie-znajdziesz-aed-5251.jpg

Rzeczywiście, jedno z nowych urządzeń zostało zamontowane przy nowo wybudowanym centrum handlowym przy ul. Zblewskiej 10c w Starogardzie Gdańskim.

- Zachęcać do tego rodzaju inicjatyw nikogo nie trzeba - przyznaje Roman Chajewski, właściciel firmy Eurobud. - Uważam, że jest to bardzo szlachetny cel. Jest to potrzebne urządzenie, choć życzyłbym sobie, aby nigdy nie musiało być użyte.

Szybka reakcja z użyciem AED znacząco zwiększa szanse osoby poszkodowanej na przeżycie. W jakich sytuacjach należy sięgnąć po defibrylator?

- Jeżeli dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia w mechanizmie arytmii, która wymaga natychmiastowego użycia defibrylatora - tłumaczy Sławomir Wilga, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Kociewskim Centrum Zdrowia. - Bliska dostępność do tych urządzeń pozwala osobom, które udzielają pierwszej pomocy, jeszcze zanim karetka zdąży dojechać na miejsce, użyć defibrylatora i zastosować elektroterapię, czyli walczyć z zaburzeniami rytmu serca, które są przyczyną zatrzymania krążenia.

W walce o nasze życie ważna jest strategia, zatem rozmieszczenie AED nie jest przypadkowe.

sprawdz-gdzie-znajdziesz-aed-5250.jpg

- Wydział Zdrowia naszego Starostwa razem z Kociewskim Centrum Zdrowia typuje miejsca, w których ten sprzęt może być najbardziej potrzebny - zauważa Wicestarosta Kazimierz Chyła. - Naszym założeniem jest to, aby taką sieć zrobić w całym powiecie.

Obecnie jest 7 urządzeń: na budynku Starostwa Powiatowego, w bramie wejściowej na teren Zespołu Szkół Zawodowych, w bramie wejściowej na teren I Liceum Ogólnokształcącego oraz w centrum Owidza przed wejściem do internatu na terenie Technikum, w bramie wejściowej do II Liceum Ogólnokształcącego, na budynku nowo wybudowanego centrum handlowego przy ul. Zblewskiej 10 c oraz na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Ocyplu.

sprawdz-gdzie-znajdziesz-aed-5252.jpg

- Zamontowanie kolejnych defibrylatorów nieopodal powiatowych szkół, czyli wśród młodych ludzi, u których budujemy świadomość tego, że mogą i powinni pomóc, jest bardzo ważne - mówi Robert Wierzba, naczelny lekarz Kociewskiego Centrum Zdrowia.

- Defibrylator zamontowany w Ocyplu jest siódmy z kolei w ramach powszechnego dostępu do defibrylatorów, ale chcielibyśmy stworzyć spójny system zabezpieczenia zdrowotnego - podkreśla Starosta Leszek Burczyk.

Sprzęty zakupione przez Powiat Starogardzki nie należą do najtańszych. Koszt jednego defibrylatora to około 10 tys. zł. Są to urządzenia odporne na warunki atmosferyczne, co zapewnia trwałość baterii przez długie lata. Taka kwota to jednak niewiele przy wartości ludzkiego życia...

 

Zrób selfie i wygraj nagrody!

Czy wiesz co to AED? Czy wiesz, gdzie w naszym powiecie znajduje się AED? Lubisz robić zdjęcia? Jeśli na te trzy pytania odpowiedziałeś twierdząco, to koniecznie weź udział w zabawie organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim. Atrakcyjne nagrody czekają!

sprawdz-gdzie-znajdziesz-aed-5253.jpg

Celem konkursu jest promocja idei publicznego dostępu do defibrylatorów. Jest ona realizowana przez samorząd powiatowy od dwóch lat, co oznacza, że w ramach akcji "Kociewie nadaje rytm", na terenie miasta jest kilka urządzeń AED. Defibrylatory są umieszczone w specjalnych zielonych kapsułach ROTAID, oznakowanych międzynarodowym symbolem AED: błyskawicą w sercu oraz znakiem krzyża po prawej stronie. Przy każdym urządzeniu znajdują się tabliczki z ilustrowaną instrukcją, jak skutecznie działać w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Kapsuły ROTAID skutecznie chronią defibrylator AED przed kurzem, wilgocią, solą i aktami wandalizmu.

Aby wziąć udział w konkursie należy:

- wejść na profil "Powiat starogardzki - Kociewie Czeka na Ciebie" na portalu Facebook,

- przesłać zrobione zdjęcie, tzw. selfika przy którymś z AED,

- czekać na rozstrzygnięcie konkursu.

Do wygrania są bony upominkowe o wartości 250 zł, 200 zł i 150 zł.

 

pliki do pobrania