Samorządy chcą wesprzeć odbudowę kościoła

Za nami pierwszy w tym roku Konwent Prezydenta, Burmistrzów i Wójtów zorganizowany przez Starostę Starogardzkiego. Wiodącym tematem spotkania był pożar kościoła w Kasparusie. Samorządy zadeklarowały wsparcie.

Tematyka konwentu była bardzo zróżnicowana, ale w pierwszej kolejności samorządowcy zajęli się sprawą niedawnego pożaru kościoła w Kasparusie.

samorzady-chca-wesprzec-odbudowe-kosciola-6721.jpg

- Jest to maleńka parafia, 120 wiernych – stwierdził otwierając konwent starosta Kazimierz Chyła. – Kościół był pięknym dziedzictwem, dla wielu pokoleń był też wyjątkowym miejscem modlitwy, a także centrum spotkań różnych organizacji. Wydarzył się jednak straszny pożar, który strawił niemal wszystko. Wielokrotnie udowodniliśmy swoją solidarność w tak trudnych chwilach i w razie potrzeby potrafimy pomóc. Zwracam się więc do naszych samorządowców, abyśmy wszyscy swoją cegiełkę w odbudowę kościoła w Kasparusie dołożyli. Wierzę, że nam wspólnie się to uda.

Starosta przypomniał, że w maju 2019 roku doszło do ogromnego pożaru firmy Iglotex w Skórczu i wówczas przez kilka dni było kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej. Była to szeroko zakrojona akcja ratowniczo-gaśnicza. Jedną z osób, które były bardzo zaangażowane w pomoc strażakom chociażby poprzez dostarczenie jedzenia, był ks. Dariusz Ryłko, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Skórczu, administrator parafii w Kasparusie. Dziś kapłan sam potrzebuje pomocy.

samorzady-chca-wesprzec-odbudowe-kosciola-6722.jpg

- Konstrukcja była w większości drewniana, właściwie po 30 minutach pożaru nie było już co zbierać – wspomina ks. Dariusz Ryłko. – Z wnętrza kościoła nie udało się niczego uratować, wszystko spłonęło…Bardzo dziękuję wszystkim paniom i panom strażakom za działania z wielkim poświęceniem. Uratowali budynek plebanii, który nawet był starszy niż budynek kościoła. Zostało fragmenty, ale belki konstrukcyjne są mocno nadpalone. Mamy bardzo wstępne plany, aby postawić mur w środku, a to, co pozostało z zabytkowej budowli byłoby potraktowane jako elewacja. Kościół był ubezpieczony. Odbudowa tego kościoła przekracza jednak siły parafii, w której jest to 120 osób, w większości są to osoby starsze.

Ksiądz proboszcz przyznał, że obecnie czeka na decyzję prokuratury dotyczącą tego, kiedy będzie można wejść na teren obiektu. Przygotowany już został projekt zabezpieczeń, niebawem rozpocznie się inwentaryzacja tego, co zostało. Ks. Dariusz Ryłko nie krył, że jego marzeniem jest, aby móc tegoroczną pasterkę odprawić już w odbudowanej świątyni.

samorzady-chca-wesprzec-odbudowe-kosciola-6731.jpg

Przypomnijmy. Neogotycki kościół drewniano-ceglany w Kasparusie spłonął doszczętnie w nocy z 30 na 31 grudnia ub. roku. Świątynia pw. św. Józefa z 1926 roku została całkowicie zniszczona. Kościół konstrukcji ryglowej był wpisany do rejestru zabytków. Wysokość strat nie jest jeszcze znana, a okoliczności zdarzenia bada policja. Uruchomione zostało specjalne konto bankowe do wpłat na odbudowę kościoła: 24 8342 0009 0006 2141 2000 0003. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.kosciolkasparus.pl

Wszyscy samorządowcy zadeklarowali pomoc finansową. Do ustalenia są jedynie kwestie proceduralne na jakich zasadach miałoby być przekazywane wsparcie.

samorzady-chca-wesprzec-odbudowe-kosciola-6728.jpg

W dalszej części spotkania była mowa o bramkach odkażających wraz z ich prezentacją, o czym mówił Paweł Cyniak, twórca projektu edu infinity. Samorządowcy zostali również poinformowani o aktualnej sytuacji epizootycznej w powiecie w kontekście afrykańskiego pomoru świń, a o inwentaryzacji źródeł ciepła dla powiatu starogardzkiego mówiła Alicja Szczypińska, dyrektor ds. rozwoju Fundacji Dbamy o klimat.

 

Zdjęcia z pożaru pochodzą ze strony kosciolkasparus.pl