Rolnicy dziękowali za plony

Za nami Samorządowe Dożynki Powiatu Starogardzkiego, które odbyły się w Bolesławowie. Zostały one połączone z XII Kociewską Wystawą i Pokazem Zwierząt Hodowlanych.  I jak co roku imprezie towarzyszyło mnóstwo atrakcji. Odwiedziły ją tłumy gości z całego województwa.

rolnicy-dziekowali-za-plony-3105.jpg

Program dożynek był bardzo bogaty. Można było nie tylko z bliska przyjrzeć się zwierzętom hodowlanym, podziwiać dożynkowe wieńce, ale również wziąć udział w licznych konkursach, posmakować kociewskiego jadła. Było też coś dla duszy. Na scenie wystąpiła czeska piosenkarka Gabi Gold, można było posłuchać starogardzkich bardów, czyli Henryka Sadowskiego i Rajmunda Pałkowskiego, a gwiazdą wieczoru był Norbi.

rolnicy-dziekowali-za-plony-3096.jpg

- Dożynki to coroczne święto nie tylko rolników, ale także naszej szkoły w Bolesławowie, którą właśnie modernizujemy i która od lat jest rolniczym centrum subregionu - podkreśla Patryk Gabriel, członek Zarządu Powiatu.

Odwiedzający Bolesławowo mogli wziąć udział w pokazie czempionów bydła mlecznego oraz w wystawie koni. Był też konkurs młodego hodowcy.

- Dożynki są żywym dowodem na to jakie bogactwo kryje w sobie kociewska ziemia - zauważa starosta Leszek Burczyk. - Nasi rolnicy starają się kultywować tradycje, przygotowywać zwierzęta na różne wystawy i z roku na rok poziom tych wystaw jest coraz wyższy.

Nie sposób zapomnieć o bogatej tradycji rolniczej na terenie Kociewia.

- To właśnie na Kociewiu, jeszcze pod zaborami organizowali się rolnicy, to w naszym regionie powstało pierwsze kółko rolnicze - przyznaje wicestarosta Kazimierz Chyła. - Mimo że w tym roku warunki atmosferyczne były bardzo trudne, to rolnicy są doskonale przygotowani, nie tylko pod względem wiedzy, ale także wyposażenia gospodarstw. Dzięki temu udało się zebrać dobre plony.

rolnicy-dziekowali-za-plony-3103.jpg

Rozstrzygnięty został też konkurs "Piękna Wieś". W kategorii zagroda I miejsce zajęli Kamila i Piotr Sokołowscy. W rywalizacji wsi wygrało sołectwo Mały Bukowiec.