Przełomowy moment w dziejach szpitala!

 

Jeszcze kilka miesięcy temu nie było pewne, czy w ogóle możliwe będzie zrealizowanie ambitnych planów. Władze Powiatu złożyły wniosek o zewnętrzne dofinansowanie, a wyniki konkursu zostały ogłoszone niedawno. W rezultacie samorząd otrzyma blisko 21 mln zł na inwestycję, która zupełnie odmieni starogardzki szpital.

- Prace przy przygotowaniu wniosku trwały ponad 2 lata i zaangażowanych w nie było wiele osób, więc jest to nasz wspólny sukces, poczynając od pracowników szpitala, poprzez kadrę medyczną, a na pracownikach merytorycznych starostwa skończywszy - zauważa Patryk Gabriel, członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego. - Wspólnie z nami swoje wnioski o dofinansowanie złożyło 21 podmiotów. Zarząd Województwa Pomorskiego wybrał dziesięć, a nasz projekt znalazł się na wysokim, trzecim miejscu. To też świadczy o świetnym i kompleksowym przygotowaniu wniosku. Cieszymy się ogromnie, ale jesteśmy też świadomi, że czeka nas teraz ciężka praca, której efekty będą w 2020 roku widoczne dla wszystkich mieszkańców.

Władze Powiatu od lat podkreślają, że priorytetem są trzy kwestie: zdrowie, oświata oraz drogi. Systematycznie więc realizują swoje założenia.

- To nie było łatwe zadanie, ale nasza konsekwencja i determinacja przyniosły rezultaty - przyznaje starosta Leszek Burczyk. - Inwestycja pozwoli nam znacząco odmienić oblicze starogardzkiego szpitala. Zyskamy nie tylko nowoczesny sprzęt, modernizacji poddanych zostanie 5 oddziałów, powstanie zupełnie nowy blok operacyjny, a do tego nasz projekt zakłada też podniesienie kwalifikacji kadry medycznej. Dojdzie do zwiększenia dostępności specjalistycznych usług.

Nie sposób nie zauważyć, że to kolejna ważna inwestycja skierowana do mieszkańców powiatu.

- To dobry czas dla naszego samorządu - podkreśla z kolei wicestarosta Kazimierz Chyła. - Niedawno zaczęliśmy modernizację dwóch centrów kształcenia ustawicznego i jest to zadanie warte blisko 20 mln zł. Za moment zaczniemy najważniejszą inwestycję w dziejach szpitala. Jej budżet opiewa na blisko 50 mln zł.

- Chciałbym szczególnie podziękować i pogratulować Patrykowi Gabrielowi, który z wielkim zaangażowaniem pracował przy tym projekcie – mówi Ryszard Świlski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego. – Zdarzało się, że potrafił zadzwonić nawet przed 6 rano, żeby przypomnieć o starogardzkim projekcie. My jeszcze nie wiedzieliśmy, kiedy dojdzie do głosowania nad poszczególnymi wnioskami, Patryk Gabriel orientował się doskonale kiedy ten punkt jest w porządku naszych obrad. W imieniu Zarządu Województwa życzę Państwu właściwej realizacji tego projektu, bądźcie Państwo ze swojej pracy dumni.

Podpisy pod historyczną umową złożyli: starosta Leszek Burczyk i Patryk Gabriel, członek Zarządu Powiatu.

Trzeba pamiętać, że Kociewskie Centrum Zdrowia, którego właścicielem jest Powiat Starogardzki, przyjmuje pacjentów nie tylko z naszego powiatu, ale i z 4 ościennych. Rocznie placówka udziela 50 tys. świadczeń medycznych, a na oddziały szpitalne trafia ponad 14,5 tys. pacjentów.