Powiatowy Tydzień Pudełek Życia

Przez cały najbliższy tydzień - od poniedziałku, 27 sierpnia do piątku, 31 sierpnia - zapraszamy do odwiedzania Punktu Informacyjnego Starostwa Powiatowego. Będzie można odebrać specjalne pudełka w ramach akcji pod hasłem "Powiatowy Tydzień Pudełek Życia". Do udziału zapraszamy wspólnie z Kociewskim Centrum Zdrowia.

Niejednokrotnie zdarza się, iż zespół ratownictwa medycznego przyjeżdża z pomocą do osoby, która straciła przytomność – karetkę wzywała np. sąsiadka. Gdzie lekarz czy też ratownik medyczny ma uzyskać informacje o pacjencie, jego chorobach, które mogą być przyczyną pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma w domu nikogo, kto mógłby takich informacji udzielić?

Odpowiedź jest prosta: w lodówce w „Pudełku Życia”.

Zależy nam szczególnie, aby osoby starsze i samotne umieściły w lodówkach w swoim mieszkaniu przygotowane przez nas pudełko, a w nim istotne dla życia tej osoby informacje medyczne. Jasna informacja, jakie pacjent przyjmuje leki, na co jest uczulony itd. może skrócić czas udzielenia odpowiedniej pomocy medycznej czy podania odpowiedniego leku i dzięki temu zwiększyć szanse na uratowanie życia.

Dlaczego w lodówce?

Lodówka znajduje się w każdym domu, więc jest najłatwiejsza do zlokalizowania. Ratownikom przybyłym na miejsce pomóc może także naklejka, umieszczana na lodówce, wskazująca że w środku znajduje się „Pudełko życia”.

Każda osoba zainteresowana akcją otrzyma pakiet (bezpłatny) składający się z:

• pudełka,
  • naklejki na lodówkę,
  • Karty Informacyjnej do samodzielnego wypełnienia.

Kartę Informacyjną należy wypełnić zgodnie z instrukcją – ważne jest aby znalazły się w niej informacje tj.: imię i nazwisko, numery telefonów do najbliższych osób, które mają być poinformowane o ewentualnym pobycie w szpitalu, informacje o chorobach, przyjmowanych lekach, uczuleniach (potwierdzonych przez lekarza), miejscu przechowywania dokumentacji medycznej itp. W Karcie Informacyjnej można także wskazać komu przekazać pod opiekę znajdujące się w mieszkaniu zwierzę. Istotne jest, aby aktualizować informacje zawarte w karcie raz do roku lub jeżeli pojawią się istotne zmiany, np. w sytuacji zdrowotnej.

Pudełka będą dostępne w godzinach pracy Starostwa Powiatowego - od poniedziałku do piątku między godz. 7.30 a 15.30.