Potrzebna jest krew. Weź udział w akcji

I Ty możesz pomóc! Na środę, 12 kwietnia została zaplanowana akcja zbiórki krwi. Na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w godz. 9-13 stanie specjalny autobus, w którym będzie odbywał się pobór krwi. Zachęcamy wszystkich do pomocy i udziału w akcji.

Kto może oddać krew? Praktycznie każda osoba w wieku 18-60 lat o masie ciała przynajmniej 50 kg. Należy mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość, ze zdjęciem i numerem PESEL. I pamiętajcie, że oddając krew, ratujesz życie.

potrzebna-jest-krew-wez-udzial-w-akcji-2297.jpg

- Zachęcam wszystkich do udziału w akcji - mówi Andrzej Grabowski, koordynator przedsięwzięcia. - Nie należy się niczego obawiać, bo jak wskazują badania zdrowy dorosły człowiek kilkukrotnie w ciągu roku może bez uszczerbku dla zdrowia oddać krew lub jej składniki. Należy pamiętać, że krew regeneruje się dość szybko. Po kilku godzinach po oddaniu krwi objętość krwi wraca do normy, a krwiodawca nie odczuwa żadnych dolegliwości.

A może mobilna akcja sprawi, że ktoś z Was zdecyduje się zostać honorowym dawcą krwi? Większość osób, które już zdecydowały się na ten krok, robią to dla własnej satysfakcji i chęci niesienia pomocy. Jednak honorowi dawcy mają też przywileje. Najbardziej znanym jest 8 tabliczek czekolady. Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4 500 kcal. Dodatkowo dawcy przysługuje dzień wolny w pracy, w szkole, czy na uczelni. Na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność. Krwiodawca otrzymuje również zwrot kosztów dojazdu do najbliższego Punktu Krwiodawstwa. Wydawane jest również zaświadczenie potwierdzające objętość oddanej krwi, krwiodawca otrzymuje także legitymację Honorowego Dawcy Krwi, może korzystać z ulgi podatkowej, a po dwukrotnym oddaniu krwi w RCKiK (Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa) na życzenie krwiodawcy istnieje możliwość nieodpłatnego uzyskania „KREWKARTY” – dokumentu potwierdzającego grupę krwi, który w razie wypadku znacząco skraca  czas potrzebny na ustalenie grupy krwi koniecznej do podania. Aktywni dawcy krwi mogą także liczyć na rabaty w sklepach internetowych i punktach usługowych. Jeszcze więcej zyskują osoby, który otrzymują status Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Kiedy to następuje? Dzieje się tak w przypadku kobiet, które oddadzą co najmniej 5 litrów krwi, a jeśłi chodzi o mężczyzn, to jest to co najmniej 6 litrów krwi.

Zachęcamy zatem do odwiedzenia ambulansu do pobierania krwi, który odwiedzi Starogard Gdański już 12 kwietnia! Czekamy na Was w godz.9-13 na parkingu przed Starostwem Powiatowym.