Oj działo sia, działo, czyli rzecz o KOCIEWSKIM FAJROWANIU W OGNISKU

„Małe Ojczyzny uczą żyć w Ojczyznach wielkich", uczą się  pielęgnować swoje tradycje, zwyczaje, kultywować i chronić tożsamość swojej „Małej Ojczyzny”.  Piękne słowa, które można wprowadzić w życie młodych ludzi poprzez zabawę i wspólne „Fajrowanie”.

oj-dzialo-sia-dzialo-czyli-rzecz-o-kociewskim-fajrowaniu-w-ognisku-4086.jpg

Ognisko Pracy Pozaszkolnej, jako oświatowa placówka, zajmująca się także edukacją regionalną dzieci młodzieży, zainicjowała kolejne kociewskie wydarzenie, zwane fajrowanie (czytaj: świętowanie). Program klamrowy międzypokoleniowego, kociewskiego spotkania rozpoczął się występami ZPiT „Retro” oraz „Kociewie”, by po wielu atrakcjach zakończyć wyjątkowo wzruszającym wspólnym odtańczeniem poloneza. Pisząc o wielu atrakcjach nie sposób nie wspomnieć o nauce piosenki „Miała baba jedna córa, rozgrywkach sportowych - opartych na starych ludowych zabawach, quizie o Kociewiu, gadce kociewskiej oraz pokazie artystycznym w wykonaniu dzieci z zespołu „Gzuby” i „Kociewiacy z dwójki”. Było wesoło, było gwarnie i było międzypokoleniowo. No i oczywiście było po kociewsku. Ze strony edukacyjnej uczestnicy imprezy poznali gwarę, stroje, taniec, jadło i zwyczaje naszego regionu, a ich sfera duchowa przepełniła się wspólną zabawa i radością. Ponadto niepodważalną przynętą, obok drożdżówki i chleba ze smalcem, była możliwość deptania kapusty w prawdziwej dębowej, 100-letniej już beczce. 

Mamy nadzieję, że imprezą ożywiliśmy w Kociewiakach potrzebę kultywowania kultury naszego regionu, a „Kociewskie Fajrowanie” na stałe zapisze się do kalendarza imprez naszej placówki.  Do zobaczenia za rok.