Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

Niespełna  połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To niewielki odsetek w porównaniu do innych państw, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70 % uprawnionych pań.

Warunkiem skuteczności Programu jest jego masowość, długoterminowość i wysoka jakość.  Jego waga i znaczenie dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.

Zbadaj się i zyskaj spokój!

Mammografia trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala zaś rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Badanie jest bezpłatne - refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania.

Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:

• w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu
  • lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )

Badania mammograficzne w mobilnej pracowni mammograficznej (mammobusie) odbędą się w miejscowości:

Osiek – 5 czerwca 2018 przy Ośrodku Zdrowia MEDICAL, ul. Wyzwolenia 23

Skórcz – 8 czerwca 2018 w Parku Miejskim, obok sceny estradowej

Czarna Woda – 12 czerwca 2018 przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Mickiewicza 1

Smętowo Graniczne – 12, 13 czerwca 2018 przy Urzędzie Gminy, ul. Dworcowa 10

Zblewo – 14, 15 czerwca 2018 na placu przy Ochotniczej Straży Pożarnej, Plac 700 – lecia

Bobowo – 15 czerwca 2018 przy Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Gdańska 15

Starogard Gdański – 18 czerwca 2018 przy Galerii Neptun, ul. Pomorska 7

Skarszewy – 19 czerwca 2018 na parkingu przy Gminnym Ośrodku Zdrowia,  ul. Dworcowa 11

Lubichowo – 19 czerwca 2018 przy Gminnym Ośrodku Zdrowia, ul. Dworcowa 22

Kaliska – 22 czerwca 2018 przy szkole w Kaliskach, ul. Długa 53

Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlategoprosimy o przyniesienie na badanie zdjęć/płyt z poprzednich mammografii.

masz-50-69-lat-zrobilas-juz-mammografie-4632.jpg