Kulinarne szaleństwa pod okiem mistrzów

Natalia Witakowska, Klaudia Hasse oraz Martyna Milewska to uczennice z klasy gastronomicznej w Technikum w Owidzu, które – dzięki udziałowi w ogólnopolskim majowym spotkaniu szefów kuchni i cukierni - „ChefsOnly“  – mogły rozwijać swoje kulinarne umiejętności pod bacznym okiem szefów kuchni w Warszawie i Gdyni.

kulinarne-szalenstwa-pod-okiem-mistrzow-3109.jpg

Można śmiało stwierdzić, że spełniło się jedno z ich marzeń. Swój kulinarny talent Natalia i Klaudia szlifowały w warszawskiej restauracji N31 (restaurant&bar by Robert Sowa), pod opieką Krzysztofa Kopcińskiego, a Martyna w restauracji GåRD Nordic w  Hotelu Mariott w Gdyni pod kierunkiem szefa kuchni Przemysława Woźnego. Jak zgodnie twierdzą – gotowanie w takiej klasy obiektach i w jednej kuchni w ramię w ramię z tak znakomitymi szefami i ich zespołem było dla nich ogromnym wyróżnieniem i nielada wyzwaniem, ale jednocześnie niezwykle cennym i rozwijającym doświadczeniem.

kulinarne-szalenstwa-pod-okiem-mistrzow-3111.jpg

W N31 Klaudia i Natalia mogły pracować na nietypowych produktach, m.in. polędwica ze strusia, foie gras czy ośmiornica. Pod bacznym okiem szefa cukierników nauczyły się także nowych sposobów tworzenia deserów, których wcześniej nie miały okazji poznać.np. fondant z czekoladą korzenną z pistacjami, pianą wasabi i sorbetem śliwkowym z trawą cytrynową.  - W trakcie stażu zobaczyłyśmy, że praca na kuchni jest trudna, stresująca, ale i pełna wyzwań, jednak szybko odnalazłyśmy się i brałyśmy udział w przygotowaniu wysmakowanych i wymyślnych potraw - przyznaje Natalia.

Restauracja GåRD Nordic to jedna z niewielu restauracji w Trójmieście stawiająca na kuchnię skandynawską. Dla Martyny ogromnym zaskoczeniem była karta dań restauracji, gdyż zamiast klasycznej papierowej kelner wręcza tam gościom tablet z interaktywną listą dań, ze zdjęciami i opisami poszczególnych potraw.   - Pierwszego dnia przyszłam dość zdenerwowana - mówi Martyna. - Jednak od razu przekonałam się, że nie miałam powodu. Zostałam przedstawiona całemu zespołowi wszyscy mnie bardzo miło przywitali. Zastanawiałam się od czego zacznę prace, myślałam, że bedę zmywać czy sprzątać jednak od razu dano mi zadanie jak doświadczonemu pracownikowi, co mnie zaskoczyło, miałam pomóc w przygotowaniu menu śniadaniowego. Bardzo istotna  była dla mnie radosna atmosfera panująca między pracownikami. Nauczyłam się wielu sposobów dekorowania potraw jak i zaskakujących połączeń smakowych. Świetnym deserem były jagody z kruszonką,  przyprawione rozmarynem i jałowcem. Wielką radością były dla mnie wszekie pochwały kierowane pod moim adresem. Zostałam nagrodzona za swoją ciężką pracę propozycją pracy wakacyjnej, a po zakończeniu szkoły stałej pracy, co dla mnie jest nie lada zaskoczeniem.

 kulinarne-szalenstwa-pod-okiem-mistrzow-3113.jpg

Jak widać, staże wzbogaciły nasze uczennice nie tylko o nowe doświadczenia i umiejętności zawodowe, ale także są ogromną szansą na dalszy rozwój i karierę w gastronomii. W tym miejscu chciałabym serdecznie podziękować szefom kuchni panu Krzysztofowi Kopcińskiemu i panu Przemysławowi Woźnemu za zaproszenie uczennic na staż – podsumowuje Elżbieta Piskorska, opiekunka uczennic, nauczycielka przedmiotów gastronomicznych w Technikum w Owidzu.