Kolejny krok w stronę informatyzacji szpitala

W Starostwie Powiatowym zostały podpisane dwie ważne umowy dotyczące informatyzacji Kociewskiego Centrum Zdrowia. Przedsięwzięcie to znacznie poprawi jakość i dostępność usług medycznych.

- Jest to drugi z trzech bardzo ważnych projektów realizowanych na terenie szpitala - podkreśla Patryk Gabriel, Członek Zarządu Powiatu. - Za kilkanaście dni zostanie ogłoszony duży przetarg związany z budową bloku operacyjnego, powstaniem centralnej sterylizatornią i modernizacją placówki. Jest to długofalowy plan skierowany na to, aby nasz szpital był jednym z najlepszych szpitali powiatowych w województwie. Informatyzacja to proces konieczny, bowiem przepływ informacji pomiędzy oddziałami, poradniami, diagnostyka, zdalna pomoc to kwestia kluczowa.

Pierwsza z umów dotyczy dostawy i wdrożenia Szpitalnego Systemu Informatycznego wraz z integracją z posiadanymi systemami i urządzeniami. Władze Powiatu Starogardzkiego podpisały umowę z firmą Asseco Poland SA.

- Zależy nam na tym, żeby szpital miał spektakularne efekty współpracy z nami - przyznaje Adam Michałek, Dyrektor Handlowy Asseco Poland SA. - Obserwujemy w wielu szpitalach ten proces od samego początku, gdy narzędzia informacyjne przez wiele ostatnich lat były przez personel traktowane jako narzucony obowiązek przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W chwili obecnej to już nie są tylko i wyłącznie systemy służące do sprawozdawczości. To są narzędzia, które prowadzą całą dokumentację medyczną pacjenta. Do końca roku szpitale muszą zgłosić gotowość do wdrożenia e-recepty, od lipca wchodzi obowiązek elektronicznych zwolnień lekarskich. Generalnie wraz z informatyzacją pojawia się coraz więcej korzyści i dla lekarzy, i dla pacjentów. Docelowo bowiem elektroniczna dokumentacja medyczna ma zastąpić te tony papieru, które spoczywają w archiwach. Zarządzanie informacją będzie dużo łatwiejsze i zajmie zdecydowanie mniej czasu. Korzyści dla pacjenta będzie naprawdę dużo. W łatwy sposób będzie mógł komunikować się ze szpitalem, nie będzie już uzależniał się od wykonania telefonu do placówki, ale będzie mógł sam zarejestrować się elektroniczne na konkretny termin, a następnie otrzyma przypomnienie o zbliżającym się terminie wizyty. Jak będzie potrzebny odpis dokumentacji medycznej z pobytu w szpitalu, to pacjent złoży wniosek drogą elektroniczną i w ten sam sposób go otrzyma. Bez jeżdżenia do szpitala, bez czekania w kolejkach.

Druga umowa dotyczy dostawy sprzętu do szpitala. Zakup urządzeń pozwoli na dostosowanie sprzętu informatycznego do wymogów aplikacji medycznych.

- W ramach umowy naszym zadaniem jest dostarczenie sprzętu komputerowego i serwerowni - mówi Piotr Nawrocki Dyrektor Handlowy Grupa N Sp. z o. o. – Staraliśmy się dobrać sprzęt renomowanych firm, dlatego mam nadzieję, że sprzęt będzie długo służył szpitalowi.

Jak zauważył Adam Magiełka, Prezes Kociewskiego Centrum Zdrowia, obecnie zamyka się pewien etap w działalności szpitala. - Mam nadzieję, że sprawnie przejdziemy przez proces wdrożeniowy, a dokumentacja medyczna zyska nowy wymiar - mówił Adam Magiełka.

Przypomnijmy, że zadanie jest realizowane w ramach projektu "Poprawa jakości świadczonych usług medycznych poprzez rozbudowę systemu informatycznego i wdrożenie e-usług w Kociewskim Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Starogardzie Gdańskim.” Wartość tego przedsięwzięcia to blisko 3,8 mln zł., a unijne dofinansowanie wynosi ponad 3 mln zł. Szpital zyska sprzęt oraz nowe funkcjonalności, które umożliwią zarządzanie placówką, usprawnią obieg dokumentacji medycznej i administracyjnej, a także pozwolą na utworzenie e-platformy Zdrowia.