Kolejny krok w stronę coworkingu

Sporą część konferencji zorganizowanej przez firmę O4 poświęcono problematyce mniejszych miast. Uczestnicy debaty zastanawiali się przede wszystkim jak można zatrzymać ludzi w mniejszych miejscowościach. Czy wystarczy dać im pracę? Ważnym punktem programu było podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Powiatem Starogardzkim a Fundacją Gdańsk Global.

Konferencję, w której brali udział samorządowcy z województwa pomorskiego, otworzyła Marta Moksa. Opowiedziała ona o zasadach, na jakich działa coworking i jakie stwarza możliwości.

kolejny-krok-w-strone-coworkingu-2003.jpg

- O4 to projekt, który oferuje unikalne wartości dla firm i projektów biznesowych na różnych etapach rozwoju - przyznała Marta Moksa. - O4, czyli "czwórka", poza wskazaniem miejsca odnosi się także do czterech filarów programu. Chodzi o wsparcie w finansowaniu, internacjonalizacji, oferty "Smart Space" oraz kreatywną edukację.

Obecnie w ramach O4 działa 50 firm, odbywają się średnio 4 konferencje tygodniowo, a w 2016 roku sale były zarezerwowane przez ponad 8000 godzin.

Podczas konferencji nie brakowało wystąpień gości. O miejskich innowacjach społecznych mówiła Zofia Komorowska oraz Jakub Wygnański z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia", a o coworkingu na Bali opowiadał Steve Munroe, założyciel coworkingu Hubud na Bali.

Ważnym punktem był panel dyskusyjny z udziałem 4 osób: Anny Legan, doradcy klienta biznesowego w Job Office (Wojewódzki Urząd Pracy), Patryka Gabriela, Członka Zarządu Powiatu, Macieja Winiarka, członka O4, Gimnazjum Thinking Zone oraz Jakuba Wygnańskiego. Podczas debaty próbowano odpowiedzieć na pytanie jak należy zatrzymać młodych ludzi w mniejszych miejscowościach?

kolejny-krok-w-strone-coworkingu-2004.jpg

- Trzeba się zastanowić, w którym momencie miasto nazwiemy małym - stwierdził Patryk Gabriel, Członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego. - Każde miasto jest inne. W Starogardzie mamy dostęp do pływalni, która nie kosztuje 40 złotych za godzinę, a 12 zł. Mamy multipleks, ale jeden, a nie trzy jak w Trójmieście. Czy nasze miasto ma więc prawo aspirować do miana średniego?

Uczestnicy dyskusji przyznali, że niezwykle ważne jest poczucie tożsamości z danym regionem, czy miastem. Sporo dyskutowano na temat przyszłości edukacji oraz tego, w jakim kierunku społeczeństwo powinno się rozwijać, a także o kwestiach pracy i coworkingu.

Powiat Starogardzki podpisał list intencyjny w sprawie współpracy z Fundacją Gdańsk Global. Ma ona dotyczyć głównie wspomagania rozwoju gospodarczego regionu pomorskiego, w szczególności poprzez rozwój przedsiębiorczości i aktywności biznesowej.

- Zrodził się pomysł o wsparciu lokalnych społeczności - wyjaśnił Tomasz Woźniak, współzałożyciel coworkingu O4. - Odbyliśmy kilka spotkań z gminami, które wyraziły chęć brania udziału w tego typu przedsięwzięciach. Wyjaśniliśmy, jak działa O4, jakie mamy plany i obie strony przedstawiły swoje potrzeby. Efektem tego była nasza wizyta w Starogardzie Gdańskim, gdzie zobaczyliśmy świetne miejsce, w którym  moglibyśmy stworzyć przestrzeń O4.

kolejny-krok-w-strone-coworkingu-1998.jpg

- Nasze dwa spotkania miały charakter zdecydowany, biznesowy i udało nam się porozumieć - podkreśla Patryk Gabriel. - Mamy takie miejsce i zaproponowane rozwiązanie nam się podoba. Mamy już nawet przygotowaną część pieniędzy ze środków unijnych i teraz po stronie O4 są prace koncepcyjne. Następnie przystąpimy do konstruowania harmonogramu i realizacji projektu. Jestem przekonany, że przy naszej determinacji za jakiś czas będziemy mogli zaprosić do filii O4 do Starogardu Gdańskiego. To byłoby świetne miejsce wspólnej pracy i spotkań dla naszych przedsiębiorców, przedstawicieli wolnych zawodów i ludzi z trzeciego sektora.