"Kociewie nadaje rytm" rośnie w siłę

15 - tyle aktualnie zewnętrznych defibrylatorów w miejscach użyteczności publicznej w ramach projektu prowadzonego przez Powiat Starogardzki we współpracy z Kociewskim Centrum Zdrowia pod nazwą "Kociewie nadaje rytm" znajduje się w naszym powiecie. Właśnie przybyły 4 kolejne lokalizacje.

kociewie-nadaje-rytm-rosnie-w-sile-6691.jpg

- W ramach akcji „Kociewie nadaje rytm” od 4 lat doposażamy poszczególne gminy oraz jednostki – zauważa starosta Kazimierz Chyła. – Robimy to po to, by ratować ludzkie życie. Na razie urządzenia te nie były używane i mam nadzieję, że nie będą musiały być używane. AED służy temu, by ratować człowieka jeszcze przed przyjazdem karetki. Dzięki tej inicjatywie poziom bezpieczeństwa mieszkańców wzrasta. Akcja nie jest zakończona i mam nadzieję, że z czasem sieć defibrylatorów będzie tak rozbudowana, że każdy potrzebujący pomocy będzie miał w pobliżu takie urządzenie.

„Kociewie nadaje rytm” to bardzo istotna akacja, w ramach której nie tylko przekazywane są defibrylatory, ale również odbywają się ważne szkolenia.

- Akcji tej towarzyszy szereg szkoleń, m.in. wśród młodzieży uczęszczającej do szkół prowadzonych przez Powiat Starogardzki – podkreśla Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, członek Zarządu Powiatu. – Szkolenia te są prowadzone przez doświadczonych ratowników medycznych, po to by umieć udzielać pierwszej pomocy, a także, by móc taką akcję ratowania życia maksymalnie w ciągu 4 minut od zaistnienia potrzeby przeprowadzić.

Dzięki temu, że coraz więcej urządzeń AED zostaje rozmieszczonych wokół nas, szanse na uratowanie nagle zagrożonego życia znacząco wzrastają. Pierwsze minuty są kluczowe.

kociewie-nadaje-rytm-rosnie-w-sile-6690.jpg

- Biorąc pod uwagę moment od zaistnienia utraty przytomności w wyniku zatrzymania akcji serca najważniejsze są pierwsze minuty – przypomina Robert Wierzba, naczelny lekarz Kociewskiego Centrum Zdrowia. – Przeprowadzenie defibrylacji w czasie 3 do 5 minut zwiększa szanse na przywrócenie rytmu serca od 50 do 70 procent. Jaka jest skala pacjentów, których to dotyka? W Europie podaje się, że jest to nawet 700 tysięcy osób, którym stosując to urządzenie można po prostu pomóc.

kociewie-nadaje-rytm-rosnie-w-sile-6688.jpg

W tym roku AED trafiły do gminy Smętowo Graniczne, Osieczna oraz Kaliska. Włodarze nie ukrywają zadowolenia.

- Bardzo dziękuję za wyposażenie naszej gminy w defibrylator, który znajduje się na budynku Urzędu – mówi Anita Galant, wójt gminy Smętowo Graniczne. – Ta lokalizacja nie jest przypadkowa. Jest to centrum Smętowa, centrum gminy, a nieopodal znajduje się stacja PKP. Bardzo dziękuję Zarządowi Powiatu za to, że dba o mieszkańców nawet w tych gminach na obrzeżach powiatu.

- Zamontowanie urządzenia było możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy ze Starostwem Powiatowym – przyznaje Stanisław Stosik, wójt gminy Osieczna. – W sytuacjach zagrożenia życia sprzęt ten może być użyty i może uratować życie.

- Dla Gminy Kaliska oznacza to większe bezpieczeństwo dla naszych mieszkańców i cieszymy się, że takie urządzenie trafiło do naszej gminy. Dziękujemy Starostwu za tę inicjatywę, oby AED było jak najmniej użytkowane – mówi Sławomir Janicki, wójt gminy Kaliska.

W tym roku defibrylatory AED pojawiły się nie tylko na ścianach budynków użytku publicznego, ale również na terenie nowego osiedla w Starogardzie Gdańskim.

kociewie-nadaje-rytm-rosnie-w-sile-6689.jpg

- Bardzo się cieszymy, że oprócz partnerów publicznych, mamy też partnerów prywatnych, w tym przypadku firmę Broker, która umożliwiła zamontowanie tego urządzenia w nowej dzielnicy w naszym mieście – wyjaśnia wicestarosta Patryk Gabriel. – Jest to defibrylator numer 15, koszt jednego urządzenia to 10 tysięcy złotych, więc jak łatwo policzyć jest to w sumie 150 tysięcy złotych. Konsekwentnie przez te 4 lata realizujemy akcję, która zwiększa bezpieczeństwo. Życzyłbym wszystkim, abyśmy nigdy nie musieli takich urządzeń używać, ale gdyby była taka konieczność, gdyby komuś serce nagle odmówiło posłuszeństwa, to jest to kolejne miejsce, w którym można bezpiecznie takiej osobie pomóc.

kociewie-nadaje-rytm-rosnie-w-sile-6692.jpg

- Na naszym osiedlu mieszkają osoby w różnym wieku, nie tylko młodzi z dziećmi, ale również osoby starsze, wierzymy, że takie urządzenie zwiększy bezpieczeństwo – dodaje Monika Szwarc z firmy Broker.

Gdzie znajdziesz AED?

• na budynku Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gd., ul. Kościuszki 17A,
  • na bramie wjazdowej I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gd., ul. Hallera 34,
  • na bramie wjazdowej Zespołu Szkół Zawodowych w Starogardzie Gd., ul. Paderewskiego 11,
  • na budynku Technikum w Owidzu   ul. Szkolna 6,
  • na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Ocyplu, ul. Kociewska 22,
  • na budynku Centrum Handlowego w Starogardzie Gd., ul. Zblewska 10C,
  • na bramie wjazdowej II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gd.,
    ul. Kościuszki 131,
  • na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnej Wodzie, ul. Mickiewicza 1,
  • na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Skórczu,
  • na budynku Stacji Paliw PKS S.A. w Starogardzie Gd., ul. Pelpińska 21,
  • na budynku Hotelu REN w Starogardzie Gd., ul. Skarszewska 5,
  • na budynku Urzędu Gminy w Smętowie Granicznym, ul. Dworcowa 10,
  • na budynku Urzędu Gminy Osieczna, plac 1000-lecia 1,
  • na budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach, ul. Długa 18,
  • na budynku sklepu Os. Green Park w Starogardzie Gd., ul. Powstańców Warszawskich 5.