Kierowca sprawdzi punkty karne online

Jesteś kierowcą? Chcesz sprawdzić, ile masz punktów karnych? Możesz zapytać o nie w najbliższej jednostce policji lub sprawdzić samemu online za pomocą sytemu CEPiK2.0. Usługa ta pozwala uzyskać bezpłatny dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

kierowca-sprawdzi-punkty-karne-online-2454.jpg

Pod koniec kwietnia br. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło na stronie internetowej https://obywatel.gov.pl zakładkę umożliwiającą sprawdzenie swoich punktów karnych. E-usługa „Sprawdź swoje punkty karne” to darmowe narzędzie dla każdego kierowcy, które pozwala na dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Za jego pośrednictwem możemy sprawdzić tylko swoje punkty karne. Nie dowiemy się, ile punktów ma ktoś inny. Warto pamiętać, że ta usługa nie wymaga udostępniania żadnych danych osobowych.

Aby uzyskać dostęp do swoich danych musimy założyć tzw. „profil zaufany”, dzięki któremu potwierdzimy naszą tożsamość w Internecie. Profil zaufany może nam później służyć także jako podpis elektroniczny i pozwoli załatwiać inne sprawy urzędowe online. Za jego pomocą możemy również łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych. Założenie profilu zaufanego jest bezpłatne i może być zrealizowane przez Internet za pomocą internetowego konta bankowego lub certyfikatu kwalifikowanego.

Aby założyć profil zaufany i sprawdzić swoje punkty karne musimy wejść na stronę: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy na której zamieszczone zostały szczegółowe instrukcje postępowania.

UWAGA:

Policjanci informują że, do sprawdzenia punktów karnych drogą elektroniczną potrzebny jest tylko Profil Zaufany (eGO), a jedyną stroną internetową, przez którą kierowcy mogą sprawdzić punkty jest obywatel.gov.pl 

Wszelkie inne strony www, które „oferują” rzekome informacje o stanie punktów karnych, w zamian za podanie jakichkolwiek danych lub wniesienie jakiejkolwiek opłaty, należy traktować z dużą ostrożnością, ponieważ może to być próba wyłudzenia danych lub pieniędzy.