Jak zatrudnić cudzoziemca?

W Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie informacyjne dla pracowdawców z terenu działania Powiatowego Urzędu Pracy w Starogardzie Gdańskim dotyczące zmian w przepisach prawnych związanych z zatrudnianiem cudzoziemców po 1 stycznia 2018 roku.

Spotkanie otworzył Wicestarosta Starogardzki Kazimierz Chyła. - Od kilku lat rośnie zapotrzebowanie na pracowników, którego lokalny rynek pracy nie jest w stanie zapewnić. Pracodawcy coraz częściej zgłaszają się do tutejszego Urzędu Pracy o zezwolenie na pracę cudzoziemców i tak w 2016 roku wpłynęło 715 wniosków, w 2017 ponad 5000, a przez dwa miesiące bieżącego roku było ich już ponad 700 - przyznał Kazimierz Chyła. 

jak-zatrudnic-cudzoziemca-4090.jpg

Joanna Witkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, omówiła aktualną sytuację na rynku pracy, gdzie dynamika spadku bezrobocia w powiecie starogardzkim jest najwyższa w województwie pomorskim. Mówiła również o obywatelach Ukrainy na pomorskim rynku pracy. Była także mowa o zezwoleniach na pracę sezonową jako nowa forma zatrudniania cudzoziemców oraz o zmianach w przepisach, jeśli chodzi o rejestrację oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. St. chor. sztab. Tomasz Glegola z placówki Straży Granicznej w Gdańsku oraz st. chor. sztab. Wojciech Sadowski z Wydziału ds. Cudzoziemców Morskiego Oddziału Straży Granicznej poruszyli kwestie kontroli pobytu i zatrudnienia cudzoziemców. Sporo uwagi poświęcono również kontroli legalności zatrudnienia. 

jak-zatrudnic-cudzoziemca-4095.jpg