Harcerze na 51. Międzynarodowym Zlocie InterCamp w Belgii

W dniach 16 - 21 maja br. dwudziestoosobowa reprezentacja naszego starogardzkiego Hufca harcerzy wzięła udział w 51. Międzynarodowym Zlocie InterCamp w miejscowości Sint - Truiden w Belgii. Motto tegorocznego zlotu to : „Its a change reaction”. Harcerze i skauci poznawali różne metody działania by reagować jak najszybciej na różne zjawiska, które występują na Ziemi. Rozmawiali o tolerancji, o dbaniu o siebie, patriotyzmie i co my młode pokolenie możemy zrobić dla naszego kraju czy świata. 

harcerze-na-51-miedzynarodowym-zlocie-intercamp-w-belgii-4744.jpg

InterCamp to zlot skautów organizowany od 1967r. Pierwszy zlot odbył się  w Holandii, w miejscowości Welleroi. W zlocie zwykle bierze udział od 4000 do 5000 skautów. Na początku byli to skauci  z Belgii, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Niemiec, Czech. Obecnie również skauci ze Szwajcarii i Polski. Zlot trwa od piątku do poniedziałku, zawsze w weekend, kiedy są Zielone Świątki. Każdego roku inny kraj odpowiedzialny jest za jego organizację. W tym roku odbył się w dniach 18 - 21 maja 2018 r. w Belgii w Sint-Truiden. Organizatorem była Federacja Organizacji Skautowych w Belgii, a motto to „It’s a change reaction”.

Hufiec Starogard Gdański wyjechał dzień wcześniej do Belgii by móc pojechać do Brukseli zwiedzić Europarlament, Parlamentarium oraz Muzeum Historii Europy. Dzień w Brukseli odbył się dzięki zespołowi parlamentarzysty Pana Janusza Lewandowskiego, z którym mieliśmy przyjemność się spotkać i porozmawiać o tym jak wygląda zwykły dzień pracy w Europarlamencie. To był bardzo owocny dzień w Brukseli. 

- Na zlocie braliśmy udział w tak zwanych programach OFF - SITE - tu odbyła się wędrówka do miasteczka, gdzie musieliśmy wykonać czyn społeczny dla lokalnego społeczeństwa oraz ON - SITE - gra na terenie miasteczka zlotowego gdzie robiliśmy następujące rzeczy: filtrowaliśmy wodę niezdatną do picia tak by móc spokojnie się napoić; nabyliśmy umiejętność wymiany dętek w oponach; dyskusja dot. "Ile czasu poświęcamy codziennie na takie czynności jak: telefon, TV, jedzenie, rower i inne przyjemności domowe, a co możemy zrobić by te czynności zmienić by mieć więcej czasu na realizację swoich zainteresowań". Dbanie o swoją kondycję czyli gra w piłkę nożną; dyskusja o tolerancji; Co ważne podczas tych zajęć najbardziej zależało organizatorom na integracji z innymi krajami. Nasz patrol składał się z skautów z Niemiec, Ameryki oraz Czech - wspomina Michał Hinc, komendant starogardzkiego Hufca.  

Ostatnim elementem zlotu był Food Festiwal, na którym harcerze promowali nasz region Kociewia. Uczestnicy zlotu mogli przyjść do naszego stoiska zjeść sałatkę warzywną oraz porozmawiać o Kociewiu, otrzymać gadżety i zrobić wspólne zdjęcie. 

Tegoroczny wyjazd miał wielu fantastycznych partnerów, którym harcerze chcą bardzo podziękować. Powiat starogardzki - Kociewie Czeka na Ciebie, PKS Starogard Gdański, Urząd Miasta Starogard Gdański, który przekazał nam materiały promocyjne naszego miasta oraz Firma Góralki, która przekazał nam słodkości i gadżety dla uczestników. Bardzo dziękujemy! Za rok będziemy starać się, by nasz Hufiec reprezentował ZHP oraz miasto w Holandii.