Gra terenowa „Nie dam się dysleksji!”

18 października 2018 roku o godz. 10.00 przed Ratuszem zebrało się osiem grup ze szkół: PSP 1, PSP 2, PSP 3, PSP 4, PSP8, PSP z Lubichowa, PSP z Pinczyna i PSP z Pogódek. A po co? Uczniowie wymienionych szkół brali udział w grze terenowej „Nie dam się dysleksji!”, która organizowana jest przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Starogardzie oraz przez Polskie Towarzystwo Dysleksji Oddział nr 90 w Starogardzie Gdańskim.

gra-terenowa-nie-dam-sie-dysleksji-5204.jpg

Po krótkiej przedmowie uczestnicy gry wyruszyli w drogę. Celem zabawy było podnoszenie świadomości na temat dysleksji i przybliżenie jej problematyki. Poza tym uczniowie poznali historię miasta, odwiedzili ciekawe miejsca (Biblioteka Miejska, Szkoła Muzyczna, PSP 2, Nadleśnictwo Starogard, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, Muzeum Ziemi Kociewskiej i Poradnia Pro-Vobis) i mieli możliwość zwiedzania ich. Rozwiązując zagadki
i zadania, mieli okazje do rozwijania logicznego myślenia, orientacji w terenie (dysponowali mapą Starogardu), wzmacniania poczucia własnej wartości, usprawniania umiejętności radzenia sobie z trudnościami i czytania mapy. Nauczyciele zaś mogli poznać Polskie Towarzystwo Dysleksji, dowiedzieć się, czym się zajmuje i jakie ma cele. Po około 2 godzinach do Osiedlowego Domu Kultury przybyli pierwsi uczestnicy gry. Otrzymali tu posiłek i napój oraz upominki od sponsorów.

Jest to już trzecia edycja gry, która organizowana jest w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji, i jak co roku, pod patronatem Prezydenta Miasta Starogard Gdański. Łącznie w grze wzięło udział 48 uczniów. Zadowalający i motywujący jest fakt, że z każdym rokiem przybywa uczestników.