Dbamy o środowisko i ciepło

W Starostwie Powiatowym podpisana została umowa na termomodernizację Domu Pomocy Społecznej w Szpęgawsku wraz z modernizacją i usprawnieniem źródeł ciepła. 

dbamy-o-srodowisko-i-cieplo-5405.jpg

- Bardzo się cieszymy na realizację tego projektu, bowiem ma on charakter ekologiczny, a dodatkowo jeśli chodzi o nasze jednostki, jest on innowacyjny - podkreśla Wicestarosta Patryk Gabriel. - Pompy ciepła, które będą instalowane w Szpęgawsku, to rozwiązanie, jakiego jeszcze nie mamy. 
- Pompy ciepła to mniej więcej jeden do trzech, czyli na 1 kilowatogodzinę zużytą do pozyskania ciepła z ziemi, ma się wydajność 3 kilowatogodziny - zauważa Starosta Kazimierz Chyła.
- Dom czeka na termomodernizację, a nowe źródło ciepła jest nam bardzo potrzebne - mówi Anna Szwedowska, dyrektor DPS w Szpęgawsku

dbamy-o-srodowisko-i-cieplo-5406.jpg
Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Handlowe "Stella". Wartość tego przedsięwzięcia to 2,6 mln zł. W ramach zadania termomodernizacji zostanie poddany budynek dworku oraz pawilony, zamontowane zostaną pompy ciepła, wymienione będą okna, drzwi, grzejniki, instalacja, a także dojdzie do częściowego ocieplenia dachu. Zadanie jest realizowane w ramach projektu "Termomodernizacja 
obiektów użyteczności publicznej wraz z modernizacją i usprawnieniem źródeł ciepła i energii na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Starogardu Gdańskiego” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. W ramach projektu do modernizacji zaplanowano 10 budynków należących do Powiatu Starogardzkiego, w tym właśnie Dom Pomocy Społecznej w Szpęgawsku. Dodajmy, że ta placówka jest największą tego typu na Pomorzu. Na co dzień mieszka w niej 216 osób. Jest to dom dla przewlekle psychicznie chorych.