Czy odczarują wilka?

Od jakiegoś czasu media na Pomorzu prześcigają się w publikowaniu informacji o tym, że wilki wróciły do pomorskich lasów, że podchodzą coraz bliżej domów, że strach chodzić po nocach, że zagryzają stada, i że – o zgrozo – jest ich kilkadziesiąt.

czy-odczaruja-wilka-5255.jpg

Niedawne ataki wilków na stada w okolicach Mierzeszyna w Gminie Trąbki Wielkie oraz potwierdzone szkody wilkowe zdają się ponad wszelką wątpliwość potwierdzać obecność tego drapieżnika w pomorskich lasach. Ale czy naprawdę jest się czego bać, i czy rzeczywiście jest ich aż tyle?

Postanowiliśmy nieco odczarować wilka i przybliżyć naszym czytelnikom i odbiorcom fakty dotyczące tego zwierzęcia oraz opowiedzieć o rzeczach, o których łaknące sensacji media, zwyczajnie nie mówią. Czy nam się uda?

Projekt Północny ekopomocnik Wilki – edukacja ekologiczna czyli film edukacyjny Sezon na wilka jest próbą zmierzenia się ze stereotypem groźnego, krwiożerczego drapieżnika. Naszym partnerem w realizowanym zadaniu jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a cały projekt współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Do współpracy zaprosiliśmy biologów i leśników.

Walka ze stereotypem kształtowanym już od najmłodszych lat, wilka zjadającego Czerwonego Kapturka, atakującego trzy urocze świnki czy jednoznacznie czarnego charakteru z nieodłącznym papierosem w pysku w bajce Wilk i zając to niełatwe zadanie. Stereotypy biorą się przede wszystkim ze strachu a ten wprost z niewiedzy. Film Sezon na wilka ma być próbą pokazania rzeczywistej roli tego zwierzęcia w lasach i jego zachowań oraz wskazówką – co robić, gdy spacerując po lesie natkniemy się na tego wyjątkowego drapieżnika oraz dokąd pójść, gdy wilk zaatakuje nasze stado.

Czy nam się uda odczarować wilka? Czas pokaże. Już wkrótce film będzie można obejrzeć na stronie www.polnocna.tv . Serdecznie zapraszamy.

/Bartosz Gondek/