Co zrobić, by powietrze było bardziej czyste?

Podczas debaty „Jakość powietrza atmosferycznego w Starogardzie Gdańskim – stan obecny i przeciwdziałanie jego zanieczyszczeniu” mówiliśmy o działaniach, jakie w tym temacie podejmuje samorząd powiatowy.

co-zrobic-by-powietrze-bylo-bardziej-czyste-3991.jpg

W spotkaniu, którego organizatorem był Urząd Miasta w Starogardzie Gd., wzięli udział mieszkańcy, przedstawiciele GPEC, Elektrociepłowni, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz urzędnicy. Debata zaczęła się od omówienia aktualnego stanu powietrza atmosferycznego w Starogardzie Gdańskim oraz przedstawienia działań dotychczas podjętych przez gminę miejską Starogard Gdański na rzecz poprawy jakości powietrza. Dane są alarmujące. Starogard Gd. znalazł się w czołówce miast, które miały najwyższy poziom pyłu PM10! Mieszkańcy miasta przez 101 dni w roku oddychali zanieczyszczonym powietrzem. Dla porównania - rekordzistą jest Kraków, gdzie przez 165 dni powietrze było złej jakości. Są to dane za 2016 rok.

co-zrobic-by-powietrze-bylo-bardziej-czyste-3992.jpg

- Nie mamy straży miejskiej, bo takie kompetencje ma prezydent miasta, nie mamy możliwości dofinansowania inwestycji, ale mamy dostęp do młodych ludzi w szkołach prowadzonych przez samorząd powiatowy, czyli w szkołach ponadgimnazjalnych, którzy często w swoich domach zajmują się paleniem w piecach - podkreślił Patryk Gabriel, członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego. - Mówiąc kolokwialnie, obecnie nie ma obciachu we wrzucaniu śmieci do pieca! My jesteśmy odpowiedzialni za to, by przez pracę edukacyjną wyrobić w kolejnych pokoleniach wstyd związany z wrzucaniem do paleniska, czy do kominka niepotrzebnych butelek, czy innych śmieci. Stąd pomysł na stworzenie akcji pod hasłem "Kociewie najrzy się z naturą", która składa się z czterech komponentów. Jako samorząd powiatowy postanowiliśmy rok 2018 poświęcić powietrzu. Wszystkie działania w tym kierunku odbywają się pod szyldem #stopsmog. Do naszych szkół trafiły urządzenia pomiarowe, które sprawdzają jakość powietrza. Dzięki temu uczniowie mogą prowadzić dokładne obserwacje tego, co dzieje się za oknem, co ma wpływ na poprawę lub pogorszenie jakości powietrza, a także poszukać rozwiązań, które mogą zmienić obecny stan. Dodatkowo w Bolesławowie budujemy biogazownię, co też edukuje młodych ludzi, a wiele wskazuje, że ten sposób pozyskiwania energii może to być jednym z zawodów przyszłości. Wspólnie z gminą miejską i gminą Bobowo realizujemy duży projekt termomodernizacyjny, dzięki czemu 26 obiektów użyteczności publicznej zostaną poddane termomodernizacji. Po zakończeniu tego zadania o 1200 ton mniej dwutlenku węgla przedostanie się do atmosfery.

co-zrobic-by-powietrze-bylo-bardziej-czyste-3994.jpg

Alina Bartosz i Joanna Mospinek z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim mówiły przede wszystkim o tym, co każdy z nas może zmienić w swoim dotychczasowym życiu, aby mieć wpływ na poprawę jakości powietrza. - Nie wrzucajmy głupoty do pieca - alarmowały. - Do ogrzewania naszych domów używajmy dobrej jakości węgla i drewna.

Swoje wystąpienie mieli również przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Była też mowa o perspektywach rozwoju gazowych i ciepłowniczych sieci przesyłowych jako element walki ze smogiem. Obecni na debacie mieszkańcy mieli głównie zastrzeżenia do jednego z zakładów, który od niedawna działa na terenie Starogardu. O interwencje prosili władze miasta oraz przedstawicieli WIOŚ. Pojawiły się też pomysły, w jaki sposób można walczyć ze smogiem. Organizatorzy spotkania przyznali, że będą one brane pod uwagę przy planowaniu kolejnych działań w tej kwestii.