Chrońmy się przed zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego

W Starostwie Powiatowym  w Starogardzie Gdańskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród w powiatowym konkursie dla uczniów szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i szkół średnich pt. Chrońmy się przed zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, który odbył się w ramach Powiatowego Programu Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego (HPV) na lata 2012-2017 w 2017 r. realizowanego przez SPZOZ Przychodnia Lekarska przy ul. Hallera 21 w Starogardzie Gdańskim.

Celem konkursu było zwiększenie i utrwalenie poziomu wiedzy oraz świadomości młodzieży szkolnej w zakresie ryzykownych zachowań i chorób przenoszonych drogą płciową, w tym zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego, a także popularyzowanie nawyku regularnego wykonywania badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania chorób nowotworowych. Tematem konkursu  było zaś przedstawienie działań zapobiegających zakażeniom wirusem HPV - przestrzeganie przed wirusem brodawczaka ludzkiego oraz zachęcenie do podejmowania działań profilaktycznych i unikania ryzykownych zachowań mogących spowodować zarażenie.

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych (z klas V, VI, VII), klas gimnazjalnych oraz szkół średnich, których działania podzielone zostały na dwie kategorie:

• praca plastyczna wykonana dowolną techniką płaską (szkoły podstawowe i klasy gimnazjalne),
  • prezentacja lub krótki film (szkoły średnie).

W ramach konkursu wpłynęły 44 prace z 14 szkół powiatu starogardzkiego, w tym:
16 prac plastycznych wykonanych przez uczniów szkół podstawowych, 14 prac plastycznych wykonanych przez uczniów klas gimnazjalnych oraz 12 prezentacji multimedialnych i 2 filmy przygotowane przez uczniów szkół średnich. Nagrodzonych zostało łącznie dziewięć prac: trzy wybrane spośród szkół podstawowych, trzy - klas gimnazjalnych oraz trzy ze szkół średnich.

Laureatami konkursu prac plastycznych szkół podstawowych zostali:

I miejsce - Nikola Kozłowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bobowie

opiekun- Pani Lucyna Mazur

II miejsce – Wiktoria Dembicka z Zespołu Szkół Publicznych w Kaliskach

III miejsce – Marika Kolasińska z Zespołu Szkół Publicznych w Kaliskach

opiekun – Pani Beata Lewandowska

Laureatami konkursu prac plastycznych klas gimnazjalnych zostali:

I miejsce – Anna Ziegert z Publicznej Szkoły Podstawowej w Suminie

opiekun – Pani Małgorzata Ziemba

II miejsce – Dominika Flaga z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Starogardzie Gdańskim

opiekun – Pani Sławomira Marut

III miejsce – Urszula Pilarska z Zespołu Szkół Publicznych w Kaliskach

opiekun – Pani Beata Lewandowska

Laureatami konkursu prezentacji multimedialnych i filmu szkół średnich zostali:

I miejsce- Aleksandra Gorczyca i Marcelina Hejła z I LO w Starogardzie Gdańskim

II miejsce- Natalia Bukowska i Agata Błoch z I LO w Starogardzie Gdańskim

III miejsce- Aleksandra Wiczanowska z I LO w Starogardzie Gdańskim

opiekun- Pani Izabela Dmuchowska

W uroczystym wręczeniu nagród uczestniczyli: zwycięzcy konkursu wraz z opiekunami, Starosta Starogardzki Leszek Burczyk, Kierownik SPZOZ Przychodnia Lekarska Maria Orlikowska-Płaczek, Przedstawiciel SPZOZ Przychodnia Lekarska Weronika Chlistowska, Zastępca Naczelnika Wydziału Nadzoru Właścicielskiego, Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego Ewa Sala, Wójt Gminy Bobowo Sylwester Patrzykąt oraz Wójt Gminy Kaliska Sławomir Janicki.

Zgłoszone prace zostały włączone w cykl dalszej edukacji dzieci i młodzieży z zakresu profilaktyki raka szyjki macicy.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

pliki do pobrania