Anglicy chwalą naszą młodzież!

Gościem władz powiatu był Raja Ali, prezes IBD Partnership w Portsmouth, który opowiedział o swoich doświadczeniach związanych ze współpracą z młodzieżą z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim. Pogratulował sukcesów, zwłaszcza jeśli chodzi o tzw. projekty miękkie. Raja Ali zasiada w Radzie Doradczej ds. Edukacji  przy Premierze Wielkiej Brytanii.

anglicy-chwala-nasza-mlodziez-4100.jpg

- Organem prowadzącym Zespół Szkół Ekonomicznych jest Powiat Starogardzki i bardzo cieszymy się, że ta placówka ma takie dobre kontakty z pracodawcami w różnych częściach Europy - przyznał Wicestarosta Starogardzki Kazimierz Chyła. - Dzięki temu młodzież ma możliwość odbywania praktyk zawodowych za granicą, co znacznie ułatwia późniejszy start w dorosłe życie.

Gość był pod ogromnym wrażeniem młodzieży, która kształci się w "ekonomiku".

- Uczniowie, którzy reprezentują powiat, są niesamowici. Wszystko robią z wielką pasją. Pracodawcy podkreślają, że chcieliby mieć takich pracowników. Młodzież z Państwa szkół jest prawdziwym ambasadorem Polski, powiatu oraz szkoły - zauważył Raja Ali, prezes IBD Partnership w Portsmouth.

Gość lepiej poznał powiat. Jak wyjaśnił mu Wicestarosta Kazimierz Chyła, nasz samorząd jest drugim stopniem samorządowej administracji. - Powiat liczy 127 tysięcy mieszkańców. Jesteśmy na Kociewiu, region ten tworzą trzy powiat: starogardzki, tczewski i świecki, a stolica Kociewia jest Starogard Gdański, w którym się znajdujemy - mówił. 

anglicy-chwala-nasza-mlodziez-4102.jpg

Gość poznał też lepiej system szkolnictwa na szczeblu powiatowym, czyli placówki prowadzone przez Powiat Starogardzki. - Mamy, podobnie jak w całej Europie, niż demograficzny - zauważył Marek Gabriel, Naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym. - Kiedyś w naszych szkołach uczyło się 8 tysięcy uczniów, obecnie mamy ich 4200. Mamy pięć techników, trzy szkoły branżowe i te dwa typy szkół to szkoły zawodowe. Mamy dwa licea ogólnokształcące oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, gdzie kształcimy i opiekujemy się dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie. Powiat ma jeszcze dwie ważne placówki. To Ognisko Pracy Pozaszkolnej i Międzyszkolny Ośrodek Sportu. Te dwie instytucje dbają o rozwój kulturalny oraz sportowy naszej młodzieży. Nasze władze zawsze uważały, że oprócz tego, iż trzeba dbać o poziom wykształcenia, to jeszcze trzeba dbać o kondycję fizyczną młodzieży i rozwój duchowy. Nasi uczniowie osiągają bardzo dobre wyniki nauczania. Przykładowo w ubiegłym roku zanotowaliśmy drugie miejsce w całym województwie, jeśli chodzi o zdawalność matur.

Raja Ali pogratulował wyników i życzył kolejnych sukcesów. Zauważył, że w młodzieży jest ogromna siła i trzeba w nią jak najbardziej inwestować. Był zachwycony polityką władz  powiatu w kontekście projektów unijnych. - Wykonujecie świetną pracę, jeśli chodzi o kształcenie i wychowanie młodzieży - chwalił. - Jestem przekonany, że polska młodzież już niebawem będzie podejmować ważne decyzje w Europie i dla Europy. Na pewno będzie ważną siłą. Współpracujemy z uczniami z 21 krajów i życzyłbym sobie, żeby młodzież z pozostałych krajów miała taką samą motywację i poświęcenie jak młodzież z Polski.

anglicy-chwala-nasza-mlodziez-4103.jpg

- Jeśli chodzi o pozyskiwanie środków unijnych, to jesteśmy w bardzo dobrym momencie - wyjaśnił Rafał Kosecki, Naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich. - Program na lata 2014-2020 taką możliwość nam stworzył. W tej chwili realizujemy trzy rodzaje projektów. Pierwsze to projekty edukacyjne, a w ich ramach projekty infrastrukturalne i tzw. miękkie, społeczne, kolejne to z zakresu służby zdrowia oraz inwestycje drogowe. W sumie łączna kwota pozyskanych przez nas  środków to 20 milionów euro. Dla przykładu, w jeden z projektów miękkich jest zaangażowanych 1000 osób. To 25 procent wszystkich uczniów uczęszczających do szkół prowadzonych przez Powiat Starogardzki.

anglicy-chwala-nasza-mlodziez-4104.jpg

Raja Ali nie krył pozytywnego zaskoczenia. - Szczególnie gratuluję pozyskiwania środków na te projekty miękkie. Dzięki temu młodzież może się rozwijać, a widać, że władze doskonale zauważają taką potrzebę - przyznał. - Pierwszy raz, a podróżuję po wielu krajach, dowiaduję się o takim patrzeniu na młodzież i inwestowaniu w jej umiejętności. Jestem zachwycony waszym podejściem. Świat robi się coraz mniejszy i tylko osoby, które mają otwarte umysły, mogą w ten sposób podchodzić w sprawy młodzieży.

Na zakończenie wizyty gość otrzymał podarki, które będą mu się kojarzyły z naszym powiatem. Dziękujemy za spotkanie!